روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 368
  • 1,054
  • 1,354,758
درخواست دختر نوجوان برای قسطی کردن دیه شوهر خواهر

دختری که در ۱۴ سالگی با همدستی خواهر بزرگش، شوهر وی را با خوراندن نوشیدنی مرگبار کشته و به زندان و پرداخت دیه محکوم شده بود، در دادگاه حاضر شد و ادعا کرد توان پرداخت دیه را به صورت یکجا ندارد. این دختر که حالا خواهرش در یک قدمی چوبه دار قرار گرفته، درخواست اعسار را مطرح و از قضات دادگاه کمک خواست.
۱۵دی ۹۳ مرد ۲۵ ساله‌ای به نام «نیما» در خانه‌اش در سرآسیاب ملارد به طرز مشکوکی جان‌سپرد.
شواهد نشان می‌داد این مرد بعد از نوشیدن مشروب دست‌ساز فوت شده است. پلیس به تحقیق از همسر این زن پرداخت و به اختلاف‌های خانوادگی آنها پی برد. وقتی پلیس در بررسی پیامک‌های همسر قربانی به نام سمیرا ۱۹ ساله به ارتباط پنهانی وی با چند مرد غریبه پی برد، زن جوان به اتهام قتل همسرش بازداشت شد.
این زن به کشتن همسرش با همدستی خواهر ۱۴ساله‌اش به نام سارا اعتراف کرد.
دو خواهر در حالی پای میز محاکمه ایستادند که عامل اصلی این جنایت را مرد ۲۵ ساله‌ای به نام علی معرفی کردند و گفتند علی به خاطر علاقه‌ای که به سمیرا داشت آنها را وادار به قتل نیما کرده بود. به این ترتیب سه متهم پای میز محاکمه ایستادند.
در جلسه دادگاه پدر مقتول که قیم دو نوه خردسالش است برای عاملان جنایت حکم قصاص خواست.
سپس در ادامه دادگاه سمیرا گفت: همسرم و خواهرم رابطه خوبی با هم نداشتند. یک روز سارا به خانه‌مان آمد و با او شرط بست. سارا به نیما گفت: پسری به‌نام علی یک مشروب دست‌ساز به او داده که اگر نیما آن را بخورد، در عوض یک تبلت به او می‌دهد. نیما قبول کرد و روز بعد سارا به داروخانه رفت و موادی خرید که خودش آن را با مشروب دست‌ساز مخلوط کرد. وقتی سارا نوشیدنی را به نیما داد، شوهرم دچار تشنج شد و جان سپرد.
سپس سارا که در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شد، پشت تریبون دفاع ایستاد و گفت: خواهرم و علی با هم رابطه دوستانه داشتند. خواهرم از من خواست تا به دروغ به نیما بگویم یک مشروب دست‌ساز همراه خودم آورده‌ام. سمیرا خودش از داروخانه خرید کرد و مرا مجبور کرد تا مواد مرگبار را با هم مخلوط کنیم و نوشیدنی مرگبار بسازیم. هنگامی که نیما می‌خواست نوشیدنی را بخورد من سعی کردم او را منصرف کنم که نشد.
سپس علی به اتهام معاونت در قتل روبه‌روی قضات ایستاد و گفت: باور کنید من هیچ دخالتی در این جنایت نداشتم و نمی‌دانم چرا دو خواهر پای مرا به این پرونده کشاندند.
در پایان جلسه دادگاه، هیات قضایی وارد شور شد و با توجه به مدارک موجود در پرونده، سمیرا را به قصاص و سارا را طبق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که امتیازی ویژه برای محکومان زیر ۱۸سال قائل شده است از قصاص معاف و وی را به پنج‌سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت و پرداخت نصف دیه به خاطر مشارکت در قتل محکوم کرد. علی نیز از دست داشتن در این ماجرا تبرئه شد.
این حکم در شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور مهر تائید خورد و قطعی شده بود که با گذشت سه سال از این ماجرا، سارا نامه‌ای به قضات دادگاه نوشت و درخواست اعسار را مطرح کرد.
دختر ۱۷ساله چند روز پیش در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران مقابل قاضی اصغر عبداللهی و یک قاضی مستشار حاضر شد و در حالی که اشک می‌ریخت، گفت: خواهرم در یک قدمی چوبه دار است و قرار است بزودی اعدام شود. من نوجوانم و توان پرداخت نصف دیه را ندارم. به همین دلیل تقاضا دارم با تقسیط دیه موافقت کنید. اگر از کانون اصلاح و تربیت آزاد شوم، کار می‌کنم و دیه را قسطی به اولیای دم می‌پردازم.
در این میان پدر نیما برخاست و گفت: پدر این دختر در خرم‌آباد املاک زیادی دارد که می‌تواند آنها را بفروشد، اما سارا با دروغگویی می‌خواهد دادگاه را فریب دهد تا زودتر از زندان آزاد شود.
با طرح این ادعا از سوی اولیای دم هیات قضایی پرونده را با نیابت قضایی به دادگستری خرم‌آباد فرستاد تا درباره وضعیت مالی پدر دختر نوجوان تحقیق شود. با تکمیل تحقیقات در این زمینه قضات درباره درخواست اعسار سارا اظهار نظر می‌کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز