روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 32
  • 639
  • 1,435,068
درد زایمان خصوصی سازی

داستان خصوصی سازی و هر پدیده دیگری در ایران به قدری سیاسی شده است که اظهار نظر ها در مورد خوبی یا بدی آن وابستگی تنگاتنگی به شخصیت سیاسی متصدی امر دارد. خصوصی سازی تنها راه درمان مصائب و مشکلاتی است که بر سر بسیاری از واحدهای تولیدی و کارخانجات بزرگ دولتی وارد آمده است . از طرفی دولت به عنوان تامین کننده نهایی امنیت و نیز بستر استاندارد کسب و کار ، بنا به دلایلی ایدئولوژیک دچار مخاطراتی شده و تولید کننده و تاجر را نیز با خود به یک شرایط بی ثبات کشانده است که در زبان بازار میتوان به آن آنارشی اقتصادی گفت. از دورنمای سیاسی کشور هم مشخص است که این شرایط عمومی که اقتصاد را هم در بر گرفته است حالا حالا ها کار دارد . بنابراین باید قید کلمه ای بنام تصدی اقتصاد توسط دولت را بزنیم و لاجرم به بخش خصوصی پناه ببریم. چه اینکه بخش خصوصی با منطق اقتصاد، تجاربی که دارد و احاطه ای که به موضوعات فرا اقتصادی دارد تنها راه نجات مدیریت اقتصادی در کشور است. البته راه حل مهمتری بنام سرمایه گذاری خارجی هم وجود دارد که تقریبا ناممکن و یا به تنهایی غیر موثراست(دلایلش را کارشناسان می دانند).
در داستان خصوصی سازی ماشین سازی، هر چه تلاش کردم منطق اقتصادی مخالفین واگذاری را درک کنم چیزی عایدم نشد جز اینکه فلان مالک عظیم کارخانه شکلات سازی به وساطت فلان خانم نماینده که ترکی را هم به سختی حرف میزند، طالب خرید زیر قیمت این مجموعه بوده اند و حالا که نام آنها از سازمان خصوصی سازی بعنوان برنده اعلام نشده است ، کلا خواهان برگرداندن کل اقتصاد به دست ورشکسته دولت شده اند. یا مثلا وقتی کشت و صنعت به خریدار قبلی واگذار شد، فلان نماینده اصولگرا دادش به آسمان می رسید اما حالا که ژائله ، رفیق فابریکش با همان قیمت و همان شرایط کشت و صنعت را خریده است ، صدایی از این نماینده به گوش نمی رسد و بلکه تائید و حمایت هم میکند.
اگر از این نوع مواجه های منفعت طلبانه عبور کنیم میرسیم به مواجه های احساساتی و معیشتی که سهم عمده آن متعلق به کارگران این واحدهاست که اغلب مطالبات معوق دارند و داستانشان مشخص است.
طیف سوم هم سیاسیون هستند که اگر مثلا رییس سازمان خصوصی سازی اصلاح طلب بود، کل اصولگرایان به هرچه از این سازمان برون آید سیاه و تیره خواهند گفت و برعکس. البته در این میان نباید از انتقادات جدی از بابت ارزان فروشی و یا مفت فروشی واحدها به افراد ذی نفوذ بگذریم که اموری قابل اعتنا هستند.
در بالا تلاش کردم تا به قدر خود توضیح دهم که مواجهه ما با خصوصی سازی فارغ از آموخته ها و منطق علم اقتصاد است و خیلی ها به این مساله اهتمام ندارند که باید درد زایمان خصوصی سازی به عنوان تنها راه نجات این کشور را همه باهم تحمل کنیم.
البته این سخنان به معنای بی تفاوتی نسبت به نقد عملکرد سازمان خصوصی سازی نیست. چرا که یقینا نقدهای مهمی بر عملکرد این سازمان امکان پذیر است، اما آنچه مهم است اینکه افکار عمومی باید این امر را مورد توجه قرار دهند که چاره ای جز خصوصی سازی شرکت ها و بنگاه های دولتی نداریم چه برسد به اینکه ورشکسته هم باشند. از طرفی دولت هم باید قوانین واگذاری را به جد مورد تجدید نظر قرار دهد تا با بالابردن شفافیت کار، مانع از آسیب خوردن اعتماد عمومی در جامعه شود.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز