روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 800
  • 817
  • 1,357,956
درست نیست ائمه جمعه به همه مسائل ورود کنند

اقدامات حجت السلام اصغر جدایی از همان روزهای نخست انتصاب خود به عنوان امام جمعه مغان ، مانند حجت الاسلام آل هاشم در تبریز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. اقداماتی که رنگ و نشان از عقلانیت و بالاتر از آن نشان از وحدت و همدلی دارد. هم همدلی با مردم و هم همدلی با گروه های مختلف اجتماعی و سیاسی که نوید بخش بازگشت نمازجمعه ها به مامن وحدت اسلامی می تواند باشد. دو ماه پیش بود که ظاهر عجیب امام جمعه بیله سوار او را بر سر زبان ها انداخت.
حجت الاسلام اصغر جدایی با لباس مبدل وارد بازار شهر می شود تا ببیند مردم چه می کنند؟ با همان لباس مبدل وارد گمرک مرزی بیله سوار می شود تا در روزهایی که خروج کالاهای اساسی از مرز برای شهروندان مشکل ایجاد نموده است، وضعیت ورود و خروج کالاهای اساسی از این گمرک را نظاره کند.
در مقام سخن نیز این امام جمعه متفاوت است .
سخنان جدیدی که از زبان این امام جمعه محبوب به گوش می رسد بسیار دلگرم کننده است. آخرین مورد آنها مربوط می شود به نظر ایشان در مورد ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال که آن را جنایت خطاب نمود و این در حالی است که برخی از متشرعین جامعه ، با توسل به برخی از آموزه های دینی ازدواج کودکان را امری مشروع جلوه می نمایند. مطلب بعدی آقای جدایی که بسیار خبرساز شد ، این بود که وی گفته است : حاضرم تریبون را در اختیار زنان بیله سوار قرار دهم تا از این تریبون به بیان مشکلات و نقطه نظرات خود بپردازند.
البته اظهارات بدیع این امام جمعه مختص مسائل اجتماعی نمی شود . او وارد مسائل سیاسی هم می شود و می گوید: درست نیست امامان جمعه در همه مسائل ورود کنند. وی معتقد است امامان جمعه ای که اول انقلاب حضور داشتند با اکنون فرق می کنند . در اوایل انقلاب آنها باید به همه مسائل ورود می کردند و نظر می دادند اما امروز دیگر اینگونه نیست. من خودم تلاش میکنم به هر موضوعی ورود نکنم.
این جمله ساده او در پس پرده ای از مفاهیم عالی مستتر است. این امام جمعه متفاوت با این جمله خود به اصلی به نام تفکیک قوا در جمهوری اسلامی اذعان می نماید. یعنی وی معتقد است برای بسیاری از امور مسئولین متخصصی وجود دارند که هم مورد تائید نظام هستند و هم اینکه مسئولیت آن حوزه ها را برعهده دارند ، بنابراین لازم نیست امامان جمعه در همه زمینه ها نظر تخصصی و محتوم ابراز نمایند. به نظر می رسد این مدل مواجهه با موضوعات سیاسی و اجتماعی در تقابل با روشی است که این روزها در مشهد رایج است. امام جمعه مشهد، در همه زمینه ها با قاطعیت مثال زدنی ورود می کند و در نهایت ، به صدور حکم قطعی می پردازد .
روشی که در بسیاری از مصادیق خود به تنش های سیاسی و اجتماعی شهر مشهد و شاید هم کشور دامن زده و عملا به نظر میرسد به نوعی حرکت بر خلاف منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم حفظ وحدت می تواند تفسیر و ارزیابی گردد.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سید ضیا رومیانفر Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پر امتیازترین
باخبر شدن از
سید ضیا رومیانفر
میهمان
سید ضیا رومیانفر

من نیز با نظر شما موافقم و از ایشان باید تشکر کرد تا این حد به این گونه مسائل اهمیت می دهند . ولی ایشان با این عقاید آیا می توانست از گمرک بازدید کند . قرار نیست وقتی ازمواضع یکی بدلیل منطقی بودن آنها حمایت میکنید نباید این حمایت همه جانبه باشد تا تدریجا خودشان را صاحب حق بدانند . تشکر

سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز