روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 384
  • 798
  • 1,333,883
درصد بالایی از متجاوزان سابقه آزار جنسی در کودکی دارند

رییس هیات مدیره شبکه یاری کودکان گفت: با بررسی پرونده افراد متجاور به این نکات برمی‌خوریم که بسیاری از آنها در کودکی مورد آزار جنسی واقع شده‌اند.
فاطمه قاسم‌زاده در نشست بررسی موارد کودک آزاری حاشیه و راهکارهای پیش رو با عنوان قربانیان خاموش درباره سرانجام لایحه حمایت از کودک و نوجوان گفت: طی بررسی پرونده‌هایی که در سالهای اخیر به ویژه در حوزه آزار جنسی مطرح شده‌اند به این مساله برمی‌خوریم که اغلب افرادی که دست به آزار کودکان می‌زند، خود در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. مثلا در یک پرونده ویژه مشخص شد که فردی در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته بود و تا مدت‌ها فکر می‌کرد باید با افراد متجاوز این کار را انجام دهد و زمانی که در این کار موفق نشد؛ به سمت کودکان گرایش پیدا کرد و درنهایت منجر به بروز اعمال مجرمانه بسیاری از سوی خود شد.
او با بیان اینکه حتی در پرونده خفاش شب مشخص شد او در سن یازده سالگی در کانون اصلاح و تربیت مورد تجاوز قرار گرفته و همین اتفاق بعد‌ها منجر به بروز جنایت‌های زیادی از سوی او شد، اظهار داشت: نباید بگذاریم زخمی عمیق شود. باید جرم را در جامعه کاهش داد و با مبارزه با فقر اقتصادی و فرهنگی به جامعه کمک کنیم. نمی‌توانیم بسیاری از مسایل را از بین ببریم اما توجه کنید که کشورهایی که برنامه کاهش فقر ندارند؛ نقش کمتری در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند.
وی با تاکید بر این مطلب که نظام آموزشی ما آسیب‌رسان است، تصریح کرد: متاسفانه کودک آزاری ساختاری در کشور وجود دارد. آموزش و پرورش حاضر نیست حقوق کودک را به آنها آموزش دهد و متاسفانه مفهوم خودمراقبت‌های جنسی را با آموزش‌های جنسی برابر می‌دانند. قوانین باید به‌روز باشند تا جامعه تغییر کند وگرنه با محکومیت‌های سخت نمی‌توان گفت مساله از ریشه حل شده است.
روزبه کردونی (مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی) نیز در ادامه این جلسه با اشاره به دو حادثه اخیر که برای آتنا اصلانی و بنیتای هشت ماهه اتفاق افتاده، خاطرنشان کرد: فاجعه در کشور اتفاق افتاده است و باید براساس آن سیستمی طراحی شود تا برخی مسایل ریشه‌ای حل شود. متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در زمینه آسیب‌های اجتماعی این است که مجرم‌ها برای مردم شناخته شده نیستند. با مطالعه دو حادثه اخیر متوجه می‌شویم همه مجرمان دارای سابقه بوده یا با قید ضمانت در جامعه‌‌ رها بوده‌اند. اگر مانند بسیاری از نقاط جهان مجرمان شناسایی و جانمایی شده بودند؛ شاید این اتفاقات نمی‌افتاد. خون به ناحق ریخته شده این دو کودک باید پشتوانه یک تغییر محسوس باشد. باید برای رصد محکومینی که آزاد می‌شوند یک سیاست مدون داشته باشیم.
مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: آمارهای پزشکی قانونی معتبر در رابطه با کودک‌آزاری در شهرستان‌ها وجود دارد حتی می‌توانیم براساس آن تعداد زنان سرپرست خانوار را نیز اعلام کنیم.
کردونی در ادامه با تاکید بر اینکه داستان کودکان کار باید پیگیری شود، بیان کرد: در برخی مواقع باید با حمایت‌ها به یک سیاست درست در رابطه با کودک رسید و این مساله را درنظر داشته باشید که تجارب بین‌المللی می‌تواند در این مسایل تاثیرگذار باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز