روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 545
  • 1,087
  • 1,361,544
درگیری ۲۵ درصد از محیط‌های صنعتی استان با مواد مخدر

مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد مرکز بهداشت آذربایجان شرقی گفت: طبق آخرین شیوع شناسی‌ها، وضعیت محیط‌های صنعتی از نظر درگیری با مصرف مواد در آذربایجان شرقی با سهم ۲۵ درصدی، نگران کننده بوده و نیازمند مداخلات پیشگیرانه است.
وهاب اصل رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگاران، منطقه آذربایجان شرقی با اعلام این خبر گفت: بر اساس شیوع شناسی که درجمعیت ۱۵ تا ۵۶ سال کشور در سال ۱۳۹۴ انجام گرفته، میانگین شیوع مصرف مواد در کشور حدود ۴/۵ درصد گزارش شده است. در این میان وضعیت آذربایجان شرقی از نظر میانگین مصرف مواد در محدوده‌ی این شیوع شناسی برابر با ۲/۱ در سال ۱۳۹۴ است.
وی افزود: نتایج بررسی‌های ملی در جمعیت‌های خاص و تحلیل جمعیت شناختی آن نشان می‌دهد که جمعیت شاغل درکشور ما در محیط‌های کار با ۸/۲۳ درصد و جمعیت نوجوان و جوان ۱/۲ درصد درگیر مواد و عوارض آن هستند.
هاشمی با اشاره به الگوی مصرف در کشور بیان کرد: بیشترین مواد مصرفی در نوجوانان به ترتیب قلیان، سیگار، مشروب و مواد مخدر گل و بیشترین مواد مصرفی در محیط‌های صنعتی شامل مواد مخدر سنتی، حشیش، شیشه و الکل است که مسائل روانشناختی مانند استرس و فرسودگی شغلی، ملال و یکنواختی در کار، خشم، فقدان تسهیلات و خدمات روانشناختی، سبک های مدیریت منابع انسانی و سیاست‌های نادرست از علل تاثیر گذار بر مصرف مواد در افراد شاغل محسوب می‌شوند.
وی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که نزدیک به ۲۴ درصد از جامعه کارگری استان از مشکلات روانشناختی رنج می‌برند و اکثر این مشکلات نیز به خانواده و اطرافیان آنها منتقل می‌شود؛ بنابراین توجه به پیشگیری در محیط‌های کار از اولویت بسیاری زیادی برخوردار است و درسال ۱۳۹۷ مبنای فعالیت در این جهت متمرکز خواهد بود.
هاشمی با اشاره به انواع آسیب‎های اجتماعی در جامعه گفت: جامعه ما از ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، جمعیتی و تکنولوژیکی در حال گذر و دگرگونی است، از این رو وقوع هر نوع آسیب اجتماعی در چنین جامعه‎ای دور از انتظار نبوده و ممکن است بخشی از جامعه از نظر فرهنگی و اقتصادی تحت تاثیر قرار بگیرند.
استفاده نامناسب از شبکه‎های مجازی، مصرف دخانیات، مواد مخدر، روانگردان‌ها و مشروبات الکلی، افکار خود آسیب رسان، خشونت و پرخاشگری، مهاجرت به شهرها و حاشیه نشینی، طلاق و مشکلات مرتبط با ارتباط با جنس مخالف ( روابط جنسی زود هنگام، فاقد چارچوب و خارج از قواعد و اصول)، آلودگی به بیماری‌های نو پدید از جمله آسیب‎های اجتماعی است که درگیری با آن بخش زیادی از بهره‌وری جامعه را با چالش مواجه ساخته و درون مایه‌های فرهنگی، معنوی، اقتصادی و اجتماعی را به تحلیل می‌برد.
مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی مرکز بهداشت استان در ادامه با ارائه‎ی راهکارهایی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح کلان بیان کرد: برای پیشگیری از این امر باید ابتدا علل موثر در بروز این نوع آسیب‌ها را بسته به موقعیت وقوع از نظر جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی مورد شناسایی قرار داده و دسته بندی، تحلیل و اولویت بندی کنیم و بر اساس اولویت بندی‎ها نسبت به مداخله اقدام کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز