دریاچه ارومیه از حالت سیر قهقرایی خارج شده است

محمودی گفت: در مجموع، وضعیت دریاچه اورمیه از آن حالت سیر قهقرایی شدید خود خارج شده و آن سیر متوقف شده است.
ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو در گفت‌وگو با خبرنگار ان درخصوص آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع برق و آب گفت: صنایع آب و برق، از جمله صنایع سرمایه‌بر هستند. ما در حال حاضر، از نظر تامین منابع خارجی حدود ۱۰ میلیارد یورو در قالب توافق‌نامه‌ها و پیش‌قراردادهایی در مرحله انجام داریم که در حال طی کردن روال قانونی و اداری از نظر بررسی‌های کارشناسی هم در وزارت نیرو و هم در وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
وی درخصوص سرمایه‌گذاری‌های داخلی در صنایع آب و برق نیز اظهار داشت: خوشبختانه در دولت یازدهم موفق شدیم در حوزه آب و فاضلاب بیش از چهار هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی را جذب کنیم و در حال حاضر نیز با اقدامات انجام شده، منابعی را حدود دو هزار میلیارد تومان امسال از طریق بخش خصوصی در حوزه آب و فاضلاب جذب می‌کنیم.
محمودی ادامه داد: ان‌شاالله در همین ماه یا در ماه آتی، طی مراسمی با حضور مقامات ارشد کشوری از این سرمایه‌گذاری‌ها پرده‌برداری و توافقات اجرایی می‌شود.
وی درخصوص آخرین وضعیت دریاچه اورمیه نیز تصریح کرد: بارش‌های یک ماه گذشته بر حوزه دریاچه اورمیه تاثیرات محدودی داشته است؛ به گونه‌ای که در مقایسه با ماه قبل از آن، پایین‌روی سطح دریاچه را نداشته‌ایم اما در کل، وضعیت دریاچه اورمیه با مجموعه اقدامات صورت گرفته در حوزه‌هایی مانند رهاسازی آب از سدها، انتقال آب و… به تدریج سهم زیست محیطی دریاچه اورمیه حفظ می‌شود.
سرپرست وزارت نیرو با بیان اینکه برای انتقال آب تا پایان سال آینده بخش‌های دیگر نیز عملیاتی خواهند شد، خاطرنشان کرد: در مجموع، وضعیت دریاچه اورمیه از آن حالت سیر قهقرایی شدید خود خارج شده و آن سیر متوقف شده است.
وی با اشاره به کاهش بارش در حوزه دریاچه اورمیه طی سال گذشته ابراز داشت: مشکلی که سال گذشته با آن روبه‌رو بودیم، کاهش ۳۸ درصدی بارش در حوزه دریاچه اورمیه بود. بخشی از این کمبود از طریق استفاده از منابع موجود در منطقه جبران شد. امیدوار هستیم نزولات جوی‌اش بهتر از سال قبل باشد. البته برنامه‌هایی تنظیم شده است. امیدوارم نزولات بیشتر جوی نیز به ما برای بهتر شدن شرایط کمک کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از