روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 384
  • 769
  • 1,387,386
دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۲ به تراز اکولوژیک می رسد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال ۹۲ حدود ۲/۵ برابر شده است و انشاالله تا سال ۱۴۰۲ دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک خواهد رسید.
حمید قاسمی در دیدار با نماینده جدید ولی فقیه در آذربایجان شرقی که به مناسبت فرا رسیدن هفته محیط زیست صورت گرفت، بااشاره به احیای دریاچه ارومیه به عوان یکی از مهمترین اولویت‌های دولت یازدهم، گفت: با ایجاد ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه قدم های موثری برای احیای نگین فیروزه ای آذربایجان برداشته شده و سطح آب دریاچه تثبیت شده و با وجود کاهش بارندگی ها ۳۰ سانتی متر هم افزایش داشته و کارهای اجرایی دولت باعث کاهش بحران دریاچه ارومیه شده است.
وی با تشریح عملکرد این سازمان در آذربایجان شرقی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک سازمان نظارتی در ۲۱ شهزستان استان و در سه بخش صنعت، خدمات و کشاورزی انجام وظیفه می کند.
وی با بیان اینکه ۱۳ منطقه حفاظت شده در آذربایجان شرقی وجود دارد، گفت: ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت حفاظت این سازمان قرار دارد و جنگل های ارسباران با ۱۸۸ هزار هکتار جزو مهمترین اراضی تحت حفاظت هستند.
قاسمی به پایش آنلاین زیست محیطی صنایع بزرگ استان اشاره کرد و گفت: مهمترین منابع بالقوه که می توانند موجب آلودگی زیست محیطی شوند، به صورت آنلاین از نظر آلودگی آب و هوایی و فاضلاب پایش می شوند.
وی افزود: در داخل شهرک های صنعتی نیز سازمان حفاظت محیط زیست ورود پیدا کرده با همکاری شرکت شهرک های صنعتی استان تصفیه خانه های فاضلاب شهرک های صنعتی و واحدهای مستقر در این شهرک های پایش زیست محیطی می شوند.
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص کاهش آلودگی هوای کلان شهر تبریز گفت: توزیع بنزین یورو ۴ در سطح کلان شهر تبریز از سال ۹۳ نقش مهمی در کاهش آلایندگی خودروها داشت و این در حالی است که ۷۰ درصد منابع آلاینده هوای تبریز را خودروها تشکیل می دهند.
قاسمی خواستار توجه به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تبریز شد و گفت: با اینکه تعدادی از ناوگان حمل و نقل عمومی نوسازی شده و تعدادی نیز بازسازی شده، اما این مقدار با توجه به حجم آلایندگی این ناوگان کافی نیست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: در جهت کاهش آلودگی هوای تبریز فلکه مازوت نیروگاه تبریز هم پلمپ شده و اکنون این نیروگاه با سوخت پاک کار می کند.
قاسمی از افزایش ایستگاه های سنجش آلودگی تبریز به ۱۰ ایستگاه خبر داد و گفت: علاوه بر این ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در بناب، مراغه و میانه نیز مستقر شده اند و برای اطلاع از ریزگردهای نمکی و گرد و غبار هم در ۳ ایستگاه سنجش آلودگی در شرق دریاچه ارومیه مستقر شده است.
وی گفت: نتیجه اقدامات صورت گرفته در بخش کنترل آلودگی هوا، افزایش تعداد روزهای پاک تبریز به ۱۰۸ روز در سال ۹۵ بود؛ این در حالی است که تعداد روزهای پاک در سال ۹۱ بیشتر از ۷۲ روز نبود.
قاسمی خاطرنشان کرد: تعداد صنایع آلاینده استان نیز از ۸۸ مورد در سال۹۲ به ۴۳ مورد در سال ۹۵ رسیده است و ما تلاش می کنیم این عدد کمتر نیز بشود.
براساس گزارش پام، وی در پایان خواستار اهتمام برای گسترش فضای سبز تبریز شد و گفت: کلان شهر تبریز فضای سبز فقیری دارد و لازم است توجه ویژه ای برای توسعه فضای سبز و رسیدن آن به استاندارد ملی انجام شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز