روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۹/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 441
  • 648
  • 1,189,793
دریاچه ارومیه و توتم کشی

منصوریحذف نماد دریاچه ارومیه از کتاب فارسی دوم دبستان مدارس، البته نخستین بدسلیقگی و یا بی احترامی خواسته و ناخواسته به مردم آذربایجان نیست و احتمالا نخواهد بود. فارغ از این که آیا توطئه ای در کار است تا ترک ها را عصبانی کند یا اینکه مردم آذربایجان را کم کم عادت به بی احترامی دهد و هزاران برداشت و تحلیل از این اقدام ، میخواهم به زبان ساده توضیح دهم چرا این کار وزارت آموزش و پروش اشتباه بود. حتی از این نکته نیز میگذرم که وزیر طرفدار روسیه این وزارت خانه چندماه پیش پیشنهاد آموزش زبان روسی به دانش آموزان را داده بود و درکنار آن البته قویا تدریس زبان ترکی به ترک زبانان را خطرناک نامیده بود.
این امر مهم را هم کنار میگذاریم که چقدر نیازمند جلب توجه همگانی به موضوع حیاتی زیست محیطی دریاچه هستیم واین گونه حذف از نقشه ها چه تاثیراتی بر دانش آموزان، والدین و صدالبته افکار عمومی و .. دارد.
همه اینها به کنار، حداقل باید صادقانه بپذیریم ، دریاچه ارومیه یک نماد است . نمادی برای تاریخ این منطقه و ساکنان تاریخی آن. نمادها می توانند البته نقش توتم را هم برای یک قوم، یک قبیله و یا یک سرزمین ایفا نمایند.
واژه توتم در علم جامعه شناسی مربوط میشود به موجودات و اسطوره هایی که برای یک قوم نمادی از تاریخ آن هاست و البته حالتی مقدس یا شبه مقدس نیز به خود میگیرد.
به قول مرحوم شریعتی: هرقبیله ای توتمی دارد که با آن ، نیکی هایی را که منطق نمی فهمد، قداستی را که از جنس این دنیا نیست، الهام می گیرند، و در ذرات خود حلول می دهند، و توتم من قلم من است.
توتم مورد احترام یک ملت یا قوم است و کارکردهای جامعه شناختی متعددی دارد . ناگفته پیداست که تعدد و تنوع قومیتها و تاریخ آنها دایره این مفهوم را برای اقوام کهن بشریت بسیار وسیع نموده است. هرچند توتم پرستی امری غلط و خلاف آموزه های دینی است اما برخی از کارکردهای توتم تا جائیکه با مبانی دینی مغایرتی نداشته باشد، محل اشکال نیست و درواقع احترام به توتمها یا نمادهای تاریخی امری پسندیده و به نفع جامعه است .
توتم امکان تصور اجتماعی (social imagination) و متعاقب آن انتقال مفاهیم و همچنین امکان شبیه سازی واقعی برای مردم را خلق میکند .در واقع صفات پسندیده یک ملت می تواند از طریق تشبیه سازی ها با توتم منتقل گردد. مثلا استواری دماوند، خروش و هیجان ارس و همچنین زیبایی دریاچه اورمیه. این نقش ادبیاتی و زبان شناختی کمترین کارکرد اجتماعی این نمادهاست. نقش بی بدیل توتم ها در نگهداشت مردمان یک سرزمین و همچنین نگهداشت و انتقال فرهنگ به نسل های آتی و .. از جمله کارکردهای نمادهای این چنینی است که مجال دیگری برای توضیح می طلبد.
به هرترتیب میتوان ادعا نمود دریاچه اورمیه نه برای آذربایجان بلکه برای ایران یک توتم مورد احترام بوده و هست. اگر نمیتوانیم برای احیای آن کاری کنیم لااقل زمینه حذف آن را به این صورت فراهم نکنیم.به نظر میرسد آموزش و پرورش نیازمند یک تحول اساسی در منطق تصمیم گیری های خود در این مسائل مهم است.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز