روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
دریاچه ارومیه کوچکتر شد

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به کمبود شدید باران در حوضه آبریز این دریاچه گفت: وسعت دریاچه ارومیه در آذرماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴۲ کیلومتر کاهش یافته است.
فرهاد سرخوش با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه در روز جاری به یک هزار و ۷۳۴کیلومتر رسید، افزود: تراز نگین آبی آذربایجان نسبت به هفته گذشته ثابت مانده و عدد یکهزار و ۲۷۰ متر و ۲۹ سانتی متر را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه در آذر ماه سال ۹۵ یک هزار و ۹۷۷ کیلومتر مربع بود این وسعت با ۲۴۲کیلومتر کاهش به یک هزار و ۷۳۴ کیلومتر در آذر ماه امسال رسیده است . در حال حاضر، وسعت امروز دریاچه ارومیه در مقایسه با ۱۵ سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۷۷۹ کیلومتر کاهش یافته است.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی تصریح کرد: البته تراز این دریاچه در روزهای آینده به علت بارندگی افزایش می یابد، با این حال حوضه آبریز دریاچه ارومیه با ۲۰۵ میلی متر بارندگی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور است ولی با اقدامات انجام شده درصدد هستیم بیشترین میزان آب در نگین آبی آذربایجان ذخیره شود به نحوی که بارش باران در حوضه آبریز این دریاچه نسبت به سال گذشته حدود ۳۹ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۹ سال گذشته حدود ۵۶ درصد کاهش یافته است.
سرخوش گفت: با ان که حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط ۲۱ رودخانه دائمی و ۳۹ رودخانه دوره ای سیراب می شود ولی پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رهاسازی آب سدها از آذرماه هر سال آغاز می شود.
وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود، تاکید کرد: با توجه به خشکسالی، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون این دریاچه وجود نداشت.
گفتنی است؛ دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیر گذاشته است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز