روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۴/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 226
  • 696
  • 1,076,757
دریا ۱۵۰۰ پناهجو را بلعید

سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد، روز جمعه گذشته مسیر لیبی – ایتالیا خطرناک ترین مسیر برای مهاجران آفریقایی است و طی سال جاری میلادی بیش از یک هزار و ۵۰۰ مهاجر در این راه جان خود را از دست داده اند.
اعلام این آمار از سوی سازمان بین الملل مهاجرت، نشان می دهد که طی سال جاری میلادی، هر روز بیش از هفت نفر در دریای مدیترانه جان باخته اند و پیش بینی می شود با توجه به فصل تابستان و آرام بودن نسبی دریا و در نتیجه حرکت شمار بیشتری مهاجر به سوی اروپا، شمار بیشتری از آنان طی روزهای آینده دچار مشکل شوند.
تارنمای «الوسط» لیبی روز جمعه گذشته به نقل از سازمان بین المللی مهاجرت نوشت، این روزها اسپانیا، جایگزین ایتالیا و مقصد مورد علاقه پناهجویان شده و از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۲۱هزار پناهجو وارد این کشور شده اند.
این در حالی است که این رقم از کل شمار پناهجویان وارد شده در تمام سال ۲۰۱۷میلادی بیشتر است و این نشان می دهد شمار پناهجویان در اسپانیا رو به افزایش است.
بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی ،حدود ۵۵ هزار پناهجو خود را به سواحل کشورهای اروپایی رسانده اند.
سال گذشته میلادی طی همین مدت ۱۱۱هزار و ۷۵۳ پناهجو وارد سواحل کشورهایی اروپایی شده بودند و این ارقام نشان می دهد کشورهای اروپایی کنترل بیشتری برسواحل خود دارند.
روزنامه «واشنگتن پست» چندی پیش در گزارشی دلیل کاهش شمار پناهجویان رسیده به اروپا را همکاری بیشتر مقام های لیبیایی و جلوگیری از حرکت آن ها دانست.
بر اساس گزارش مقام های ایتالیایی، این کشور که بنادر خود را به روی پناهجویان بسته است، طی سال جاری پذیرای ۱۸ هزار و ۱۳۰ پناهجو از لیبی بوده و بقیه پناهجویان عازم یونان، قبرس و مالت شده اند.
«جویل میلمن» سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت گفت، با اینکه شمار پناهجویان رسیده به ایتالیا رو به کاهش بوده است اما همچنان شمار مرگ و میرها در دریا بسیار بالاست.
لیبی که از سال ۲۰۱۱میلادی و پس از سرنگونی نظام قذافی با مشکل بی ثباتی و ناامنی و همچنین چنددستگی و وجود دو دولت موازی فعال در آن مواجه است، یکی از مهم ترین ایستگاه هایی است که پناهجویان از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای آفریقایی در آن جمع می شوند و سعی می کنند خود را از طریق دریای مدیترانه به یکی از کشورهای اروپایی برسانند.
کشورهای اروپایی در پی آن هستند مراکزی برای سکونت دادن پناهجویان در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا و ترجیحا در یکی از کشورهای شمال آفریقا ایجاد کنند اما تاکنون بیشتر کشورهای واقع در این منطقه با این پیشنهاد مخالفت کرده اند.
سازمان دیدبان حقوق بشر هفته گذشته اعلام کرد اتحادیه اروپا در مسیر عملیات نجات پناهجویان توسط موسسات غیر دولتی در دریای مدیترانه مانع تراشی می کند و بار مسئولیت پناهجویان را بر دوش گارد ساحلی لیبی و مقام های این کشور می گذارد که این نوع سیاست ها باعث می شود شمار بیشتری از پناهجویان در دریا جان بسپازند و نقض حقوق آن ها در لیبی نیز ادامه یابد.
این سازمان تاکید کرد که سیاست های کنونی این اتحادیه باعث مرگ شمار بیشتری از آن ها می شود و باید رفتار بهتری با پناهجویان داشته باشد.
سازمان بین المللی مهاجرت اسفند ماه گذشته اعلام کرد بر اساس آمارهای موجود، ۷۰۴ هزار پناهجو از ۴۰ کشور مختلف در لیبی به سر می برند و این در حالی است که جمعیت این کشور کمتر از هفت میلیون نفر است.
این سازمان اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرد که بر اساس آمارها و گزارش های موجود، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۳۳ هزار نفر از پناهجویان که تلاش می کردند خود را به اروپا برسانند، در دریای مدیترانه غرق شدند.
سازمان بین‌المللی مهاجرت یک سازمان بین‌المللی دولتی است که ابتدا سال ۱۳۳۰ هجری شمسی به عنوان یک کمیته دولتی بین‌المللی برای کمک کردن به اسکان دوباره مردمی که در طی جنگ جهانی دوم آواره شده بودند (بیشتر اروپایی ها) تأسیس شد. این سازمان ۱۵۵ کشور عضو و ۱۱ کشور ناظر دارد.
مقر و دفتر اصلی این سازمان در ژنو سوییس است و حدود هشت هزار و ۵۰۰ کارمند دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز