روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 226
  • 693
  • 1,436,375
در گفتگوی اختصاصی با رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مطرح شد : مشکلات تولید و سرمایه گذاری در استان

در فصل بودجه نویسی قرار داریم . ایامی که به تعبیری لیله القدر توسعه اقتصادی و اجتماعی استان ها باید باشد چرا که بودجه دولتی نقش مهمی در پیشرفت و آبادانی نقاط مختلف کشور ایفا مینماید. هرچند در وضعیت اقتصادی ناخوشایند فعلی که منابع دولتی به پائین ترین میزان ممکن خود رسیده است نمی توان زیاد به بودجه دولتی دل بست اما بدون تزریق منابع دولتی هم هیچ استانی نمی تواند به سمت پیشرفت و تحول حرکت نماید.
دکتر بهبودی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان که ۶ سال است در این سمت حضور دارد ، از اساتید خوش نام دانشگاه تبریز است که نقش مهمی در تدوین سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی بر عهده داشته است و البته امروز ادعا میکند ۶۱ درصد اهداف این سند بدست آمده که این امر نشان از موفقیت این راهبرد توسعه ای برای استان دارد.
به منظور آشنایی با مسائل مرتبط با بودجه بخصوص حوزه استانی آن ، مصاحبه ای با دکتر بهبودی ترتیب داده ایم که در زیر مشروح آن را می خوانید:
ساقی آذربایجان : – با تشکر از وقتی که در اختیار روزنامه ساقی آذربایجان گذاشتید . برای آغاز مصاحبه لطفا بصورت اجمالی به ماموریت ها و وظایف سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بودجه استان اشاره ای بفرمائید.
دکتر بهبودی :از سال ۱۳۲۷ نظام برنامه ریزی در ایران آغاز به کار کرده است . در استانها سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بودجه با فراز و نشیب خود ماموریت های مهمی چون راهبری و رصد توسعه را بر عهده دارد .
بودجه نویسی ، مدیریت پایگاه داده ها ، اجرای طرح های آماری ، مدیریت امور پیمانکاران و امور فنی، تولی آمار گیری و آموزش های دولتی، پژوهش های دولتی و .. نیز جزو وظایف این سازمان است.
ساقی آذربایجان : – سال ۸۶ رییس دولت نهم با این استدلال که سازمان برنامه و بودجه تبدیل به محلی برای بده بستان های مالی وسیاسی شده است، این سازمان را منحل کرد که دولت بعد هم دوباره آن را احیا کرد. این رفت و آمد چه بود و چه تاثیری در کشور گذاشت؟
توسعه نیازمند نهادسازی است و البته فرایندی تدریجی است . این جریان نیازمند راهبری است که یکی از الزامات آن این است که مدیران ارشد کشور به این مساله اعتقاد داشته باشند.تجربه نشان داده است که متاسفانه این اعتقاد چندان وجود نداشته است .
در سال ۷۹ بنا به یک استدلالی سازمان امور استخدامی و بودجه باهم ادغام شدند و سال ۸۶ با یک استدلال مبهم به معاونت ریاست جمهوری تنزل پیدا نمود و در حالت وابستگی قرار گرفت. مساله هم این بود که رییس جمهور نمیتوانست ببیند درخواست وزیرش با استدلال کارشناسانه یک کارشناس سازمان برگشت میخورد. همه میدانند که توزیع منابع با نارضایتی همراه خواهد بود بنابراین راه حل رفع این نوع مسائل کاستن از اختیارات سازمان نیست .
ساقی آذربایجان : – یکی از مهمترین مسائل بودجه است .مکانیزم بودجه نویسی در کشور ما مشخص نیست و این یکی از دلایل انتقادات به دولت هاست. واقعا نظامی برای بودجه نویسی نداریم؟
سه چهارم بودجه ، هزینه است و تنها یک چهارم عمرانی و .. است . البته نظام بودجه نویسی بهتر است عملیاتی باشد . یعنی بر اساس ارزش افزوده . اهداف بودجه ای ، با بررسی عملکرد و محاسبه قیمت ها صورت پذیرد . اما متاسفانه زیرساخت این مساله هنوز آماده نیست .در سال ۹۶ اقدامی برای بودجه نویسی سال ۹۷ بر مبنای روش عملیاتی آغاز شد اما نمیتوان گفت با این روش نوشته میشود حتی برای ۹۸ نیز این روش کامل مورد استفاده قرار نگرفته اما قدم های آغازین برداشته شده است. برای تحقق بودجه نویسی عملیاتی حدود ۸ سال زمان نیاز است . چرا که این نوع بودجه نویسی بازتاب های اجتماعی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
ساقی آذربایجان : – دولت در تخصیص بودجه استدلالی دارد که میگوید به مناطق کم برخوردار باید پول بیشتری بدهیم. این مساله اتلاف منابع محسوب نمیشود؟ وقتی یک استانی زیرساخت لازم را ندارد هرچقدر انجا پول تزرق کنیم تلف خواهد شد .اینگونه نیست ؟
مخالفان این روش هم میگویند وقتی هم چیز در تهران است ، بودجه را بدهیم به برخوردارها. اصالتا دو دیدگاه توسعه متوازن و نامتوازان در کشور محل بحث است . دیدگاه متوازن میگوید همه نقاط کشور را به یک جای ثابت برسانیم بعد توسعه خواهیم یافت. نامتوازنی ها میگویند ، برعکس جاهایی که استعداد بیشتری دارد باید بیشتر پول تزریق کنیم و از مالیات و درآمد آنها بگیریم به مناطق کم برخوردار و غیر مستعد بدهیم.تاکنون که مبنای تصمیم گیری مرکز –پیرامون بوده است . یعنی بعضی جاها هم خوش شانس تر بوده اند و هم دولت بر آنها متمرکز شده مثلا سمنان و کرج و قزوین . اینها فقط نان نزدیکی به تهران را میخورند و مزیت بیشتری نسبت به دیگران ندارند . البته نکته ای هم هست ، آن اینکه دولت در بودجه نویسی یک مبلغی را به نسبت مساوی به همه استان ها تخصیص میدهد این رقم در لرستان قابل اعتناست اما در خراسان رضوی قابل اعتنا نیست .اما همان رقم ثابت درصد بودجه بری استان ها را بالا و پائین میکند.
ساقی آذربایجان : – استان ما در چه جایگاهی قرار دارد ؟
این نظر را قبول ندارم که مثلا بی مهری خاصی نسبت به استان ما صورت گرفته است. چند مساله اساسی وجود دارد . مثلا جایگاه ما در موضوع ترانزیت بدلیل چرخش ما از غرب به شرق تنزل یافته است. کارخانجات صنعتی ما اغلب توسط اروپا و آمریکا بنیان گذای شده ، بعد از انقلاب و قطع رابطه با غرب یقینا صنایع ما هم دچار تضعیف شده است . ما در شاخص های زیادی از مشهد و اصفهان و .. پیش هستیم .
ساقی آذربایجان : – خب کمی از بحث های نظری فاصله بگیریم و به استان خود بپردازیم. زمانی که مسئولیت را تحویل گرفتید موانع توسعه استان چه بود و چه کار مهمی برای رفع آنها انجام دادید؟
نظام برنامه ریزی در کشور ما کلان و بخشی هست. سال ۹۲ خلا ای را حس کردیم که عبارت بود از لزوم برنامه ریزی منطقه ای. یقینا ما که نمیتوانستیم برای همه مسائل برنامه ریزی کنیم ، مشکلات عدیده در حوزه های مختلف و البته در کنار آن منابع محدود دولت قرار داشت. در آن سال نه فرصت مطالعه بود و نه داده های متقنی برای کار وجود داشت. بنابراین مدل هسته های کلیدی را طرح و دنبال کردیم. نتیجه این طرح ، تدوین سند تدبیر و توسعه استان شد که با محوریت بخش خصوصی و با کمترین تکیه بر منابع دولتی پیش برده شد.
در بخش های گوناگون بخصوص در حوزه های اجتماعی ، فرهنگی، اقتصادی، معدن و کشاورزی برنامه ها تدوین و ابلاغ شد.
ذیل این برنامه ها، اولویت ها نیز مشخص گردید .
ساقی آذربایجان : – نتیجه این پیگیری ها وبرنامه ریزی ها تا کنون چه بوده است؟
برخلاف دیگر مسئولین، این کار را انجام داده ایم که برنامه خود و اجرای آن را به دیگران واگذار کرده ایم تا مورد ارزیابی قرار دهند. این کار شده و در جلد دوم سند تدبیر که با بازبینی سند اول نوشته شده است، یک فصل را به نتایج ارزیابی اختصاص داده ایم. حسب داده های موجود، ۶۱ درصد اهداف برنامه ای این سند محقق شده است که نشان دهنده موفقیت آن است.
مساله جذب سرمایه های خارجی ، مورد توافق نظری همه صاحب نظران توسعه است. هرچند در عمل، رویکردهای متفاوتی وجود دارد.
ساقی آذربایجان : در مورد استان خودمان چه کاری انجام شده و نتیجه چه بوده است و این سئوال را جواب دهید که چرا شرکت هایی مثل یونیت اینترنشنال یا شرکت طرف قرارداد آزاد راه مرند بازرگان از حضور در استان انصراف دادند؟
متاسفانه باید گفت نظام اداری کشور ما آمادگی لازم برای پذیش سرمایه خارجی را ندارد . مثال هایی که شما زدید همه نشان دهنده همین مساله است .البته عملکردهایی هم وجود دارد اما پتانسیل های خوبی وجود دارد که همه باید کمک کنند تا سرمایه خارجی جذب شود.
ساقی آذربایجان: نرخ بیکاری استان ما چقدر است و اختلاف های آماری موجود را چگونه توجیه میکنید؟
متولی ارائه آمار ما هستیم .سال ۹۶، نرخ بیکاری ما ۱۰/۷ بود . البته نرخ بیکاری به صورت فصلی محاسبه میشود و در بهار ۹۷ این نرخ ۹/۹ درصد گزارش شده است . پائین بودن نرخ بیکاری نسبت به کشور نیز دلایل خود را دارد که یکی از آنها عدم چسبندگی مردم این منطقه به زمین و مهاجرت آنها به تهران یا خارج از کشور است .
ساقی آذربایجان : راه حل شما برای رفع بیکاری چیست؟
یقینا باید تکنولوژی پیشرفته وارد شود، سرمایه خارجی بیاید و روند امور به درستی مدیریت شود. من موافق وام های اشتغال زایی نیستم چون تا حد زیادی پخش پول میشود . این وام ها به صورت مسکن وار خوب هستند اما باید برای حل ریشه ای مساله اقدام کنیم. سرمایه گذاری روی معادن امر بسیار قابل قبولی است که میتواند در حل بحران بیکاری کمک کند . خوشبختانه قانون تملک رگه های معدنی مورد بازبینی قرار گرفت هرچند مشکلات معادن که قبل از بازبینی این قانون ثبت شده اند هنوز با مشکلاتی مواجه هستند.
نکته پایانی
ضمن تشکر از روزنامه ساقی آذربایجان در نهایت مایلم یادآوری کنم باید توسعه را یک فکر همگانی و مطالبه همگانی کنیم. دولت وسط میدان است اما هرگز به تنهایی نمی تواند این بار بزرگ را بردوش بگیرد و مطمئنا همه باید کمک کنند تا در مسیر توسعه موفقیت حاصل گردد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز