روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 470
  • 582
  • 997,213
در گفتگوی اختصاصی با معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی مطرح شد : کسب رتبه اول کشوری در رونق کسب و کار

علی+جهانگیریاوضاع و احوال اقتصاد این روزها، چندان تعریفی ندارد بخصوص برای امثال ما که دلبسته اقتصاد لیبرال هستیم، وتلاش داریم اثبات کنیم دولت باید مداخله ای در بازار نکند. اما همین احوال، سخنان نهادگرایانی چون فرشاد مومنی را برای مان میهج و قابل تامل میسازد که نمیتوان به راحتی از آن عبور کرد. برای چک کردن سنجه های ذهنی اقتصادی ام با واقعیت میدانی اقتصاد کشور ، با دکتر جهانگیری معاون استاندار آذربایجانشرقی که هم اقتصاد دان است، هم طرفدار اقتصاد بازار آزاد و هم سمت کاملا مرتبطی دارد به گفتگو می نشینم.
قبل از شروع رسمی گفتگو ابتدا یک دل سیر از تفاوت ها و مزیت های دو طرف دعوای مهم این روزهای اقتصاد، یعنی لیبرال ها و نهادگرایان بحث میکنیم و در این نکته به اشتراک نظر میرسیم که برای به سامان رسیدن اوضاع باید از علم اقتصاد استفاده عملیاتی شود. البته در طول مصاحبه ترکیبی ظریف از بکارگیری لیبرالیسم و نهادگرایی در عرصه اجرایی اقتصاد در سخنانش مشهود بود که چگونه با احترام به ایده دولت حد اقلی، بدنبال نهادسازی های لازم برای ارتقای وضعیت اقتصادی استان بوده است.
هرچند زمان این گفتگو فقط نیم ساعت بود اما صحبت چنان گرم گرفته بود که بعد از دو ساعت تمام، بالاخره رضایت به کفایت مذاکره دادیم اما قول بخش دوم مصاحبه ، که باید بر حول محور موضوع بسیار مهم سرمایه گذاری خارجی و نحوه جذب آن به استان باشد را از وی گرفتم. در زیر مشروح این گفتگو را می خوانید.
– به عنوان نخستین سئوال بفرمائید مبنای تئوریک دولت برای مدیریت اقتصادی کشور چیست؟ و نحوه پیشبرد آموزه های این تئوری ها در صحنه عملی اقتصاد چگونه است ؟
*موضوع دولت کمی مفصل و وسیع است اجازه بدهید در مورد استان و مدیریت آن صحبت کنیم. در آذربایجان شرقی با یک نگاه سیستمی تلاش میکنیم تا امورات اقتصادی را سامان دهیم . مهمترین مساله هم این است که همه اقداماتمان یک پشتوانه علمی داشته باشد . این نگاه خروجی های مشخصی داردکه عبارتند از :
۱ – اولویت دهی به بخش خصوصی .
۲ – پذیرش مکانیزم بازار آزاد و اعتقاد به کمترین میزان دخالت دولت در اقتصاد .
۳ – جدی گرفته شدن کارآفرینی.
متاسفانه این مساله مغفول مانده که کارفرینی متفاوت از سرمایه گذاری است و نیز اینکه مخالف این هستم که همه میتوانند طرح اقتصادی اجرا کنند.
۴ – دانش بنیان کردن اقتصاد .
همه اقتصاددانان در تاثیر تکنولوژی بخصوص نوع دانش بنیان در این حوزه متفق القول اند و همان اقتصاد مقاومتی شرط اساسی اش دانش بنیان است.
۵ – ذخیره دانایی کافی داریم و معتقدم اگر بخواهیم به توسعه دست یابیم گریزی جز تکیه بر علم نداریم .
– وظایف معاونت امور اقتصادی استانداری چه نسبتی با سیاست های ابلاغی دولت دارد؟ در واقع کدام کار در اولویت اجرایی این معاونت قرار دارد؟
*از آموزه های اقتصادی یاد گرفته ایم که تشکیل نهادهای لازم را در اولویت می دانم چرا که اقتصاد از دل این نهادها رشد میکند. البته این مساله یکی از نقش های مهم دولت هم هست که از طریق این نهادها، از کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان ها حمایت کند و این مساله بر وجود دولت حداقلی تاکید دارد.
معاونت در واقع بخش های سخت افزاری اقتصاد استان مانند گمرک، مالیات، صنعت، منطقه ویژه علم و فناوری و..را باید هماهنگ کند. همچنانکه قبلا هم گفتم ذخیره دانش خوبی در دانشگاه های استان وجود دارد، وظیفه ما استفاده از این ذخیره ها در عرصه های میدانی اقتصاد است. بخشی از تلاش ما این است که دانشگاه، بخش خصوصی و مراکز با هم یک خروجی مناسب داشته باشند واگر بتوانیم از دل این اقدامات دانش ایجاد اکوسیستم را راه بیندازیم موفقیم .
مثلا برای رشد صادرات ، پیشنهادات و راهکارهای مهمی ارائه شده ، نهادسازی های لازم هم شکل گرفته است . مثلا یکی از نمونه های آن تشکیل کارگروه توسعه صادرات است است که فعال کرده ایم تا مباحث تخصصی صادرات در آن طرح گردد.
اقدام مهم دیگری هم تجمیع انجمن های صنفی همگن بوده است تا بصورت یک پک کامل مباحث آن مورد بررسی قرار گیرد. در واقع از دل این نهادسازی ها تلاش میکنیم بدون تصدی گری ، وظیفه حمایتی خود را انجام دهیم.
برای دسته بندی کیفیت نان های طبخ شده برنامه درجه بندی کیفیت داریم که این مساله مبتنی بر همان اصل رقابت آزاد است . چرا باید همه نان ها با کیفیت های مختلف به یک قیمت فروخته شود ؟ پاسخ به این سئوال یقینا مبنای فکری خود را هم می طلبد.
– موضوع رتبه های کسب و کار آیا یک بازی با اعداد است و یا اینکه مساله ای واقعی است ؟ و در صورت امکان مرجع ذیصلاح تشخیص این رتبه ها کیست ؟
* رتبه بندی محیط کسب و کار، بر اساس شاخص هایی است که وزارت صمت ارائه میدهد و پایش آن بر عهده اتاق بازرگانی کشور است یعنی خارج از اراده دولت است . سال قبل رتبه کسب و کار استان ۲۲ بود اما در سه ماهه اول این رتبه را به ۵ و در سه ماهه دوم به رتبه یک کشوری رساندیم که مبتنی بر گزارش های رسمی است.
اقداماتی که در این حوزه انجام شده ، اقداماتی اساسی هستند. مثلا به شهرک تخصصی چرم و کفش در قزلجه میدان نگاه کنید. در آنجا با یک نگاه راهبردی به کسب و کار، یک مرکز ایده پردازی، که در آینده مجهز به مرکز تحقیقات هم خواهد بود ایجاد شده است . دنبال تکمیل زنجیره های تولید این محصول و اتصال حلقه های مفقوده و همچنین تکمیل حلقه های واسط تولید و صادرات هستیم که در صورت پا گرفتن این مرکز ،خلاقیت ونوآوری هم وارد این عرصه میشود که وجه ممیز اقتصاد جدید و قدیم هم در این ابداعات است .
– در مورد مزیت های نسبی استان و اینکه آیا این مورد در تصمیم گری های اقتصادی مطمع نظر بوده است یا خیر توضیح بفرمائید. البته به این نکته هم باید توجه نمود که در شرایط بد اقتصادی قرار داریم که قطعا برخی از تهدیدهای حاضر مانند افت ارزش پول ملی ، فرصتی برای صادرکنندگان فراهم نموده است که بی بدیل است . مثلا همین بازار کشاورزی روسیه که فرصتی بی بدیل برای کشاورزی استان است.
*بله شرایط کلی ما اکنون به نفع سرمایه گذار خارجی و هم چنین صادرکننده است . اما متاسفانه بنا به دلایلی قبلا این زیر ساخت ها فراهم نشده است . باید اذعان کنیم محصولات ما موردی کار شده است و مبتنی بر یک اندیشه راهبردی ، هدایت نشده اند. مثلا همین کشاورزی. محصولات استان ما به لحاظ کمی قابلیت رقابت و تامین بازار برزگی چون روسیه را ندارد و مهمتر از آن ، کارافرین کلان هم نداشته ایم . قطعات زمین ما کوچک است باید مرکزی یا بنگاهی وجود داشته باشد همه این محصولات را بخرد و در اشل صادرات به روسیه وارد بازار شود. البته موضوع کیفیت محصول هم وجود دارد که باز در آنجا هم مشکل داریم.
ادامه این گفتگو که شامل محورهای فدرالیسم، سهم اقتصادی استان و سرمایه گذاری خارجی است را در شماره آتی بخوانید …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز