روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 673
  • 659
  • 1,438,234
دستان بنزینی قاچاقچیـان در جیب مردم

حذف کارت سوخت سبب شد تا بار دیگر دستان بنزینی قاچاقیان بو دار شود. آن هم بویی از جیب مردم.
رئیس جمهور می‌گوید شاید روزانه بیش از ۱۰ میلیون لیتر بنزین قاچاق شود و این در حالی است که برخی رسانه‌ها این عدد را به ۵۵ میلیون لیتر هم رسانده‌اند.
یکی در بازار دلار، مقداری ارز در دست می‌گیرد و با بالا رفتنش فروشنده می‌شود و با پایین کشیدنش خریدار. دیگری اما بین‌المللی عمل می‌کند و بنزین را در پمپ‌بنزین‌ها با قیمت ۱۰۰۰ تومان و شاید کمی بالاتر خرید می‌کند و بعد آن را در مرز، نزدیک به ۱۰ برابر به فروش می‌رساند.
می‌گویند قیمت بنزین در ایران چیزی حدود ۷ سنت است و این در حالی است که در کشورهای همسایه حدود۷۰ سنت به فروش می‌روند.
ترکیه بین کشورهای همسایه بیشترین فاصله قیمتی را با نرخ سوخت در ایران دارد.
قیمت بنزین در این کشور در حال حاضر حدود ۱ دلار و ۲۳ سنت در هر لیتر است که با نرخ دلار ۱۳۵۰۰ تومان در بازار غیررسمی عملاً ترک‌ها برای هر لیتر بنزین ۱۶۶۰۰ تومان می‌پردازند.
علی مویدی خرم آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است تا پایان سال میزان قاچاق سوخت حدود ۴ میلیارد لیتر می‌رسد.
او می‌گوید: با در نظر گرفتن متوسط سود ۹۴۰۰ تومانی هر لیتر قاچاق سوخت، مجموع سودی که در کل سال جاری نصیب قاچاقچیان می‌شود بالغ بر ۳۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.
با این شرایط بازگرداندن کارت‌های سوخت نه تنها کاری درست و بجایی است بلکه باید هر چه سریع‌تر جلوی این مسئله را گرفت.
بی‌تردید با این ذخیره‌سازی ریالی تولید بنزین مازاد می‌توان به کمک هزاران نیازمندانی شتافت که برای فرار از نداری با زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.
این روزها چندین و چند خانوار با قاچاق سوخت امرار معاش می‌کنند و باید این را پذیرفت که به جز افرادی که در رأس قاچاق سوخت قرار دارند مابقی از روی نداری دست به این کار می‌زنند و باید آنها را هم شناسایی و اگر نیاز به کمک دارند تحت پوشش قرار داد.
حدود ۱۷ سال پیش که در خاش سرباز بودم با چشمان خودم دیدم که چگونه مردم با هر وسیله ممکن و تنها برای رسیدن به مبلغی ناچیزی پول بشکه‌های ۲۰ لیتری را حتی با موتورهای قدیمی به مرز می‌رساندند!
افزایش قیمت بنزین در ایران شاید امکان‌پذیر نباشد چرا که این افزایش مستقیماً روی معاش مردم و دیگر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد اما کنترل آن امکانپذیر خواهد بود./ عصر ایران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز