روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 348
  • 659
  • 1,437,909
دستگاه قضایی استان سخنگو نیاز دارد

قبل از ورود به بحث خودم مایلم گلایه ای دوستانه از اصحاب رسانه داشته باشم. متاسفانه محفلی وجود ندارد که بتوان بحثی میان رسانه ای برقرار نمود که البته این امر تابعی از ضعف تشکل های صنفی رسانه ای در تبریز است. خواهشم این است که در جلساتی که به دعوت نهادها یا ارگان ها ، خبرنگاران همه رسانه ها حضور دارند، تشکل های صنفی تلاش بیهوده راه نیندازند که اثبات کنند این جمع به خواست تشکل من اینجا آمده و اینکه لطفا مسئولین تشکل های صنفی ، تلاش نکنند امورات شخصی خود را درقالب مطالبات یک صنف به میزبان دیکته کنند و .. به نظرم آبروداری کردن دراین محافل از همه چیز مهمتر است.
بهر حال روز شنبه با دعوت معاونت قضائی و پیشگیری دادگستری استان میهمان دستگاه قضا بودیم. عنوان جلسه مطالبه همکاری رسانه ها با دستگاه قضائی در راستای تحکیم سیاست حبس زدایی قوه قضائیه و البته یک موضوع دیگر بود. فارغ از حاشیه های این جلسه، نوید یک تحول مطلوب در دستگاه قضائی استان را میشد دید.
دستگاه قضائی یکی از مهمترین ارکان نظام جمهوری اسلامی و علی القاعده مدنیت و دموکراسی است. چه اینکه از صدر مشروطه تاکنون هنوز هم که هنوز است مطالبه عدل خانه از سر زبان هیچ کنش گر سیاسی ای فرو نیفتاده است. البته این وجیزه به معنای انکار زحمات و تلاش های قوه قضائیه و دستگاه اداری آن در استان نیست اما با یک نگاه آسیب شناسانه، به جرات میتوان بی دفاع بودن این نهاد مهم در برابر حملات رسانه ای را امر مشهود قلمداد نمود. دستگاهی عریض و طویل با هزاران موضوع و مساله که عدم انعکاس خدمات آن به یک پاشنه آشیل مهم و دستمایه ای برای نقد و یا حتی تخریب آن تبدیل شده است و مساله نیز همین است .چرا این همه خدمات نتوانسته افکار عمومی را قانع کند که قوه قضائیه درخدمت جامعه و عدالت است؟
یقینا یکی از راهکارهای محافظت از این دستگاه که بدنیال آن امیدآفرینی و البته ایجاد سرمایه اجتماعی خواهد بود، استفاده از ظرفیت رسانه هاست. این موضوع بسیار گسترده و عمیق است و پرداختن به آن مطلب مفصلی می طلبد. اما برای طرح موضوع کافی است بگوئیم ، نشست های رسانه ای سخنگوی قوه قضائیه در تهران ، مدل مناسبی برای بسط ارتباط رسانه ای است. همین که دستگاه قضا با این اقدام افکارعمومی را به رسمیت می شناسد و تلاش می کند آن را قانع کند، امر قابل ملاحظه ای است.
معاونت قضائی دادگستری استان ، یکی از فعال ترین حوزه ها در برقراری ارتباط با رسانه هاست. ضمنا آقای علیلو به دلیل سابقه حضور در سمت های اجرایی و قضائی متعدد، برای تصدی این سمت هم ظرفیت خوبی دارند و هم توانائی آن را. لذا از مسئولین دستگاه قضائی استان این مطالبه وجود دارد که برای ارتباط بیشتر با رسانه ها وعلی القاعده با مردم وافکار عمومی ، برای راه اندازی جلسات سخنگوی این دستگاه به صورت دوماه یک بار ویا ماهانه تصمیم گیری نمایند.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز