روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 30
  • 761
  • 1,434,427
دستیابی محققان به دانش فنی تولید داروی ضد سرطان

محققان دانشگاه ارومیه به دانش فنی تولید داروی ضد سرطان بوسولفان دست یافتند.
دکتر نادر نوروزی، عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در این خصوص افزود: تولید این دارو با نام تجاری مایلران و بوسولفکس در انحصار کشور آمریکا و فرانسه بوده و به دلیل وارداتی و گران بودن، جزو اقلام دارویی محدود و حتی کمیاب در کشور است.
دکتر نوروزی افزود: وزارت بهداشت از مراکز دانشگاهی و برجسته علمی درخواست تولید ۱۶۰ قلم داروی حیاتی ازجمله بوسولفان را نموده بود که با کمک خداوند و پس از ماهها تلاش دانشگاه ارومیه توانست به دانش فنی تولید این دارو که در درمان لوسمی میلوئید مزمن استفاده می‌شود، با درجه خلوص خیلی بالا دست یابد.
این عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه بیان کرد: از مسئولین وزارت بهداشت و درمان انتظار داریم هرچه سریعتر مجوز بررسی های آزمایشگاهی و کلینیکی این دارو را برای سنجش کیفیت و نیز تجاری سازی و تولید انبوه به پژوهشگران دانشگاه ارومیه صادر نماید.
وی افزود: قیمت این دارو در سال گذشته، ۶۰۰ هزار تومان توسط سازمان تامین اجتماعی اعلام شده بود که با بومی‌سازی آن، این قیمت به یک سوم قیمت فعلی (یعنی ۲۰۰ هزار تومان) کاهش می‌یابد و دیگر انحصار آن در اختیار چند کشور خاص نیست که در روزهای تحریم نگران آن باشیم. تولید و بومی سازی این داروی ارزشمند، حاصل پژوهش «پروفسور نادر نوروزی پسیان» استاد دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه و دانشجوی ارشد وی «محمد انور کردی» است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز