روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۵/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 60
  • 316
  • 1,307,996
دفاع از عقلانیت اقتصادی در برابر بروکراسی بانک ها

سرویس اقتصادی ساقی آذربایجان/ کارگروه تسهیل رفع موانع تولید صبح دیروز محملی بود برای دفاع از عقلانیت اقتصادی مدرن در برابر سیستم های بروکراتیکی که بعضا خود، مهمترین مانع تولید در استان شده اند .
شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور که ناشی از تلاطم بازار ارز به مرحله حساس و خطیری رسیده ، بسیاری از تولید کنندگان استان را با مشکلات و معضلات عدیده ای مواجه نموده است . دراین کارگروه هرچند اغلب تولید کنندگان گلایه های زیادی از سیستم بانکی کشور داشتند اما نمیتوان این نکته را هم دور از ذهن داشت که بسیاری از فعالین اقتصادی استان ، عدم وجود زبان مشترک و درک مشترک خود و بانک ها از شرایط اخیر اقتصادی را، بعنوان مهمترین مشکل خود طرح نمودند.
در این میان اما استاندار آذربایجان شرقی در مواجهه ای کاملا منطقی که در تبعیت کامل از عقلانیت اقتصادی مدرن قرار داشت ، بانک ها را تشویق به کاستن از حجم بروکراسی خود به منظور حمایت عملی از تولید در استان دعوت نمود.
یکی از مهمترین موضوعاتی که هرچند بانک ها در تبعیت از قوانین بروکراتیک خود به آن استناد کرده و رویه های خود را شکل می دهند، مساله اجرای ضمانت ها و وثایق است .
خدابخش در تذکری بجا و در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی اظهار کرد : اینکه بانک ها وثایق را به مرحله اجرا گذاشته و واحد تولیدی را تملک کنند نه برای بانک سودی عاید خواهد کرد و نه به نفع تولید کننده است بنابراین بانکها باید از دل بروکراسی موجود روش های ابتکاری برای حمایت از تولید کنندگان را ارائه کنند.
این بحث در خصوص مشکلات یکی از واحدهای تولیدی استان مطرح گردید که ۵ سال به دلیل کاهش قیمت نفت ، صادرات ضررده خود را متوقف کرده بود ، طرح گردید که با تصویب کارگروه مقرر گردید زمینه های حمایت بانک از آن واحد فراهم گردد.
در ادامه این نشست ، خدابخش استاندار آذرباجان شرقی پیشنهاد داد تا بانک ها با روش اسکرو اکانت نیز تسهیلات حمایتی به واحد های تولیدی ارائه کنند.
گفتنی است اسکرو اکانت یا همان حساب پیچی که یکی از شیوه های مدرن تسهیلاتی در سیستم بانکی دنیاست بر روش ارائه تسهیلات از سوی بانک و تملک درآمد ناشی از فروش واحد تولیدی استوار است .
دست های بسته استان
برای دفاع از تولید کنندگان
در بررسی مشکلات واحدهای تولیدی، یکی از عمده دلایل عدم امکان حمایت سیستم اداری استان از واحدها، بروکراسی های بانکی بود که اختیارات چندان زیادی برای بانک های استان قائل نبوده و با تمرکز اختیارات در تهران عملا دست های استان را برای حمایت کافی از واحد ها بسته است.
یکی از این موضوعات امکان تعیین تکلیف اقساط معوق با پرداخت ۵ درصد از معوقات است که در صورت تفویض اختیار به استان ها میتوان با پرداخت ۱ درصد از معوقات زمینه حمایت از تولید کنندگان را فراهم نمود.
در این جلسه مشکلات مالی واعتباری بیش از ۶ واحد تولیدی بزرگ استان طرح گردیده و با مصوباتی از قبیل استمهال معوقات و همچنین تسهیل بانک ها در عدم اجرای وثایق تصمیم گیری شد.
همچنین در این نشست کاری ، استاندار دستور داد تا مصوبات این جلسات بعد از جلسه حتما مورد پیگری دبیرخانه باشد تا در جلسات بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز