روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 626
  • 420
  • 1,436,082
دفاع از کودک همسری در جلسه استانی

نشسست سازماندهی امور جوانان به مثابه جلسات از هر دری سخنی بود. از آمار طلاق و ازدواج گرفته تا فرهنگ سازی برای گفتگو و تا کودک همسری. اما این مورد آخری یک موافق بسیار جدی داشت و در این جلسه نیز به دفاع از بنیان فکری خود پرداخت . البته تاکنون استاندار آذربایجان شرقی به صراحت دراین خصوص به اظهار نظر نپرداخته است که آیا موضوع کودک همسری را جزو آسیب های اجتماعی می داند و یا اینکه آن را با تعریفی مبتنی بر آموزه های دینی و سنتی ، کاری قابل قبول و مشروع میداند. هر چه هست، این جودی مدیرکل ثبت احوال استان بود که علم دفاع از کودک همسری را بر دوش می کشید . او بارها گفته است طلاق را باید بپذیریم آنگونه که در خانه پیامبر هم این موضوع پذیرفته شد و این مساله را نباید با های و هوی فراوانی در رسانه ها نشر دهیم . اما او در مورد کودک همسری نظر قاطع تری دارد . می گوید ازدواج دختران زیر ۱۵ سال به لحاظ قانونی و شرعی هیچ موردی ندارد و اتفاقا بسیار هم خوب است چرا که ازدواج های زیر ۱۵ ساله و حتی ازدواج دختران زیر ۱۰ سال بسیار مستحکم تر از سایر ازدواجها است.
وی بابیان اینکه ۱۸ مورد ازدواج زیر ۱۰ سال در استان داشته ایم گفت : این ازدواج ها کاملا قانونی است و با نظر مراجع قضایی استان انجام می پذیرد و هیچ اشکالی ندارد. وی همچنین اظهار داشت،:کودک همسری به آن معنا در هند و دیگر جاها وجود دارد و در استان ما با شرایط متفاوتی وجود دارد. او از رسانه ها خواست در این موارد منطقی تر اظهار نظر کنند.
این در حالی است که هفته پیش معصومه ابتکار معاون رییس جمهور کودک همسری را یکی از نابهنجاریهای اجتماعی دانست که تاثیرات منفی زیاد بر جامعه وارد می نماید.
جودی یکی دیگر از مشکلات بر سر راه تدبیر مسائل اجتماعی استان را نبود ثبت علت های طلاق در مراجع قضایی دانست.
این نکته البته مورد تاکید و تایید استاندار و معاون پیشگیری دادگستری استان نیز قرار گرفت که لزوم وجود نهاد مشخصی برای تشخیص و ثبت علت های طلاق بود.
در ادامه این نشست مدیرکل ثبت احوال با اظهار اینکه بعد ازسال ۸۸ روند کاهشی ازدواج شروع شده است افزود : اکنون هم در ازدواج هم در طلاق ما بالاتر از متوسط کشوری هستیم. وی تعداد ازدواجهای زیر ۱۵ را ۳۶۰۰ مورد برای خانم ها دانست که ۹۰۰ مورد آن در تبربز اتفاق افتاده است. وی هم چنین افزایش نرخ طلاق را نسبت به سال قبل با افزایش یک و هفت دهم درصدی عنوان نمود.
محمدپور ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر لزوم تشکیل کارگروه بررسی و همچنین انجام کار کارشناسی دراین کارگروه تاکید نمود تا برنامه ی پیشنهادی برای تصویب در شورای عمومی فرهنگ مورد تصویب قرار گیرد . وی به انجام مطالعات فراتحلیلی برای تحقیقات ۲۰ سال پیش تا کنون تاکید نمود که با انتقاد مهدوی مدیرکل امور اجتماعی قرار گرفت. مهدوی گفت مطالعات ۲۰ سال قبل به درد امروز نمی خورد و باید مطالعات به روز مبنا قرار گیرد.
علیلو معاون پیشگیری دادگستری استان نیز با تاکید بر اینکه فرزندان طلاق در جرم و جنایت سهم بیشتری دارند اظهار داشت برای مقابله با طلاق از سال ۹۵ برنامه پیشگیری با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی استان مبنای عمل قرار گرفته و تا کنون ۳۴۶۴ زوج در این برنامه آموزش دیده اند وی همچنین بر تداوم آموزش در زمینه های مهارت های ارتباطی و کنترل خشم و مهارت حل مساله در برنامه های پیشگیری که با همکاری علوم پزشکی انجام میشود تاکید نمود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز