روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 643
  • 884
  • 1,046,888
دلتنگی اصولگرایان از خداحافظی خدابخش

ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان در ادارات دولتی زمینه ای فراهم نمود تا یکی از ابعاد مهم تشکیل دهنده بروکراسی فرتوت و خسته کننده حاکم بر دولت از میان برداشته شود. مدیران پیر، که بعضا گوش آنها نیز توانایی شنیدن، چشم آنها توانایی دیدن و بالاتر از همه مغز آنها توانایی تجزیه تحلیل درست اطلاعات محیطی خود را نداشت.
ابلاغ این قانون می تواند زمینه ای فراهم کند تا جوان ترها بتوانند با تصدی مسئولیت های اجرایی، اندکی به قطار دولت سرعت ببخشند. هرچند این طرح یک طرح آرمانی نیست و احتمالا چند سال بعد متمم هایی بخورد ، اما بهرحال، برای استان آذربایجان شرقی منشا یک تحول مدیریتی خواهد بود. یعنی خداحافظی استاندار.
رازداری خدابخش
یکی از مباحثی که با ابلاغ این قانون بصورت جدی در رسانه ها و حتی در راهروی استانداری و سکرت چت های تلگرامی طرح می شد، این بود که کدام مدیر بازنشسته است؟
دلیل این بازار گرمی هم به این مربوط بود که اطلاعات خدمتی استانداران و معاونین آنها نه در استان بلکه درتهران نگهداری میشود و به همین دلیل بعد از تصویب این قانون در مجلس و تائید آن در شورای نگهبان ، تقریبا دوماه تمام بازار شایعات در مورد شخص استاندار داغ بود. آیا او مشمول این قانون هست یا نه؟ سئوالی بود که کمتر کسی به قطعیت می توانست درباره آن نظر دهد اما احتمالا مجید خدابخش جزو آن دسته از افرادی بود که سرنوشت اداری خود را از ماهها قبل می دانست اما به هر دلیلی آن را مطرح نمیکرد.
خداحافظی اصولگرایانه
هرچند بعد از کش و قوس فراوان و مقاومت خدابخش در برابر بازنشستگی، دست قانون مسیر ادامه حضور مجید خدابخش در سمت استانداری آذربایجان شرقی را بست.
او که مشی و منشی اصولگرایانه داشت تا اصلاح طلبانه، حتی ماموریت پخش خبر خداحافظی اش را هم (مانند اغلب اخبار مهم) به رسانه محبوبش یعنی فارس واگذار کرد. در حالیکه میتوانست با ایرنا و ایسنا و یا حتی سایت های حامی دولت مصاحبه و این خبر را اعلام کند.
و جالب تر اینجاست که نماینده اصولگرای تبریز (فرهنگی) در سکوت معنی دار اصلاح طلبان، پیش قراول کسانی شده است که در تلاش برای ابقای استاندار حتی به دیوان محاسبات هم مراجعه کرده اند تا بلکه بندی برای ممانعت از برکناری وی بیابند.
فرهنگی معتقد است، اگر آقای خدابخش خودشان بخواهند یا وزارت کشور بخواهد ایشان بازنشسته شود، امری جداست ولی اگر وزارت کشور می‌خواهد تغییراتی در استانداری بدهد، بهانه مناسبی نیست تا از آن برای کنار گذاشتن خدابخش استفاده کند چرا که قانوناً امکان ادامه فعالیت وی وجود دارد و مصوبه جدید مجلس هم شامل وی نمی‌شود .
پایانی بر یک حلقه مدیریتی
با خداحافظی خدابخش از استان، یقینا مهره چینی های اسماعیل جبارزاده استاندار سابق و معاون فعلی وزیر کشور که خود به سرنوشت بازنشستگی اصابت نموده است، از هم فرو خواهد پاشید. با ارتقای جبارزاده به معاونت وزیر، او به خوبی مهره های مورد علاقه خود را در استان جایگزین نمود تا همچنان استان زیر سیطره سیاسی او باقی بماند.
با بازنشستگی شهرتی فر و خدابخش ، انتظارها برای فروپاشیدن این حلقه مدیریتی که بیشتر شده است .
در شماره های آتی به تفصیل در خصوص این حلقه مدیریتی سخن خواهیم گفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز