روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 393
  • 384
  • 1,280,310
دلیل دستپاچگی روس ها در ونزوئلا

حتما وقایع ونزوئلا ، این کشور ثروتمند اما بدبخت آمریکای جنوبی را در اخبار می بینید و می شنوید . کشوری سرشار از منابع نفتی که با انتخاب مسیر سوسیالیسم ، ملت خود را دهها سال از مسیر توسعه عقب نگه داشته است.
می دانید که اکنون این کشور تبدیل شده است به کشوری با دو حکومت. دو دولتی که هر کدام خود را قانونی و دیگری را غیر قانونی می دانند. مادورو ۱۰ ماه پیش در انتخابات ریاست جمهوری برنده شده و رییس جمهوری قانونی این کشور است و از سوی دیگر خوان گوایدو رییس پارلمان، با استناد به اصلی در قانون اساسی این کشور که می گوید اگر اعتراضات عمومی به ریاست جمهوری بالا گرفت ، رییس مجلس می تواند رییس جمهور را حذف و خود قیمومیت دولت را برعهده گیرد، مادورو را برکنار کرده است.
کشورهای اروپائی و آمریکا از همان لحظات اولیه برکناری مادورو، از گوادرو حمایت نموده و دولت او را به رسمیت شناخته اند. البته بعد از چند روز اتحادیه اروپا ضرب الاجلی ۷ روزه به مادورو داد تا با برگزاری انتخابات فراگیر و آزاد تکلیف اوضاع کشور را مشخص نماید، طرحی که با مخالفت مادورو مواجه شد.
اما در این میان روسیه نخستین کشوری بود که از مادورو حمایت نمود اما همچنان که مشاهده کردیم،نخستین واکنش رسمی و قابل استناد ایران دو روزبعد علنی شد آن هم در تراز سخنگوی وزارت خارجه. علیرغم اینکه مادورو بعنوان جانشین مرحوم چاوز یکی از متحدان نانوشته ایران در آمریکای جنوبی محسوب می گردد و در برابر جبهه امریکایی همواره در کنار ایران بوده است.
اما ببینم چرا روسیه در همان لحظات نخست با تندترین واکنش ها ، حتی حمایت آمریکا از گوایدو را محکوم نمود و تهدید به مقابله به مثل در صورت واکنش نظامی آمریکا کرد.
الف. واقعیت این است که روسها از ونزوئلا استفاده چند مظنوره ای می کنند. آنها از هر کشوری که در برابر آمریکا باشد، به نوعی استفاده می نمایند و از آنها در برابر آمریکا بعنوان برگ برنده ای برای اعمال فشار به آمریکا بهره برداری می نمایند.
ب. روسها با روی کار آمدن دولت غربگرا در ونزوئلای سوسیالیست به شدت مخالفند . آنها می دانند که دولت لیبرال کوچکترین بهایی به روس ها نخواهد داد و از این روی بسیاری از برنامه های اقتصادی و ژئوپلتیکی روس ها بر باد فنا خواهد رفت. کوچکترین مساله ممکن، این است که دولت لیبرال احتمالی آتی ، در موضوع نفت، حتما در زمین ترامپ بازی خواهد کرد و با افزایش تولید و فروش خود، برنامه های روسیه را با مخاطره مواجه خواهد نمود.آنها در مورد درآمدهای نفتی و تنظیم قیمت نفت شان رسما به ایران پشت کردند و با غرب وارد معامله شدند.
ج. روس ها از طریق شرکت نفتی روس نفت سهم بالایی در پروژه های نفتی این کشور دارند و آن طور که گفته می شود تا کنون بیش از ۱۶ میلیارد دلار به کاراکاس کمک هایی در قالب وام اعطا نموده است که در مقابل سهم بزرگی از این مبالغ مصروف توسعه صنایع تسلیحاتی ونزوئلا شده و در عوض سود آنها به جیب مسکو رفته. اما اگر دولت آتی یک دولت غربگرا باشد میتواند دست روسیه از همه این منافع را کوتاه نماید.
ناگفته پیداست، روسها فقط یک خط قرمز دارند آنهم منافع ملی شان است. آنها برای حمایت های خود از هر کشوری دلایل قانع کننده ای دارند و ونزوئلا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز