روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۳۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 83
  • 806
  • 1,045,444
باید به دنبال اکتشاف کاربردهای فضایی باشیم

آذری جهرمی گفت: باید در هفته فضا کلاس‌های آموزشی یا همان ورک شاب‌های متعدد با حضور فعالان این عرصه برگزار شود و با آمار دقیق به مردم در رابطه با صنعت فضایی، توضیح داده شود.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش بزرگداشت هفته جهانی فضا گفت: هفته فضا یک هفته مهم است که به دنبال ترویج جایگاه علمی، اقتصادی و عمومی حوزه فضایی کشور است. یکی از اشکالات بزرگ حوزه فضایی در ایران این است که این بخش در زندگی مردم جاری نشده است.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه مشکلات جدی در حوزه فضایی ایران وجود دارد گفت: بزرگ‌ترین مشکلی که در حوزه فضایی وجود دارد مربوط به درک حوزه فضایی و اپلیکیشن‌هایی است که باید اجرا شود. ایران دچار مشکلاتی جدی در حوزه محیط زیست از جمله کم آبی، خشکسالی و بحران‌های طبیعی است که با استفاده از صنعت فضایی می‌توان به این بخش‌ها کمک کرد.
آذری جهرمی اظهار داشت: ماهواره‌های فضایی سنجشی در حوزه هواشناسی کاربرد دارند که می‌تواند به صنعت کشاورزی و محیط زیست کشور کمک بزرگی کنند.
وی با بیان اینکه مهمترین ماموریت سازمان فضایی ایران ترویج علوم فضایی است، گفت: باید در هفته فضا کلاس‌های آموزشی یا همان ورک شاب‌های متعدد با حضور فعالان این عرصه برگزار شود و با آمار دقیق به مردم در رابطه با صنعت فضایی، توضیح داده شود.
وزیر ارتباطات ادامه داد: هواشناسی بدون نقشه‌های فضایی انجام نمی‌شود. به همین دلیل است که این صنعت با حوزه فضایی ارتباط مستقیم دارد اما حوزه فضایی ایران در بخش‌ها و صنایع دیگر کاربرد کمی دارد که باید برای آن راهکارهایی ایجاد شود.
وزیر ارتباطات گفت: امسال شعار هفته جهانی فضا اکتشاف جهان‌های جدید است اما بهتر است برای این هفته نام اکتشاف کاربردهای فضایی جمهوری اسلامی ایران را داشته باشیم.
جهرمی در رابطه با موازی کاری در حوزه فضایی ایران خاطرنشان کرد:‌ در حوزه فضایی به دلیل گستردگی کار باید تقسیم کار صورت گیرد و هر بخش فرآیندی را انجام بدهد که متاسفانه در این تقسیم کار، موازی‌کاری انجام می‌شود.
وی با اشاره به عدم پرتاب ماهواره‌های ایرانی گفت: باید توضیح داده شود که چرا ماهواره‌هایی مثل ناهید و دوستی پرتاب نشده؟ پرتاب این ماهواره‌ها چه فوایدی دارد و عدم پرتاب آنها چه مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با فشارهای بین‌المللی در حوزه فضایی گفت: فشارهای بین‌المللی در حوزه فضایی ایران از جمله مشکلات در بخش پرتاب یعنی پرتابگرها وجود دارد و باعث شده تا حوزه فضایی دچار مشکلاتی باشد.
جهرمی خاطر نشان کرد: صنعت فضایی ایران زمانی اقتصادی می‌شود که قانون فضایی تصویب و به اجرا برسد. وزارت ارتباطات مسئول پرتاب ماهواره‌ای فضایی غیردفاعی است.
وی با بیان اینکه ظرفیت دانش و اقتصاد بالایی در کشور وجود دارد تصریح کرد: ایران دارای ظرفیت نخبه زیادی در حوزه فضایی است که با بهره‌برداری درست از این نخبه‌ها می‌توان انقلاب به پا کرد. امروزه منابع طبیعی یا هوش یا عواملی دیگر باعث برتری اقتصادی نیست که نمونه آن کشور ژاپن است. تنها دو مسئله برای برتری اقتصادی وجود دارد که دانش و فرهنگ است.
وزیر ارتباطات ادامه داد: اگر بخواهیم در دنیا موفق شویم باید بحث دانش و قانون را تدوین کنیم تا بتوانیم صنعت فضایی کشور را به جایگاهی بالاتر برسانیم.
جهرمی در پایان مهم‌ترین وظیفه سازمان فضایی کشور را سر هم بندی سخت‌افزارهای حوزه فضایی اعلام کرد و یادآور شد که باید فرهنگ سازی و ترویج دانش به صورت گسترده در صنعت فضایی کشور ایجاد شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز