دولت منابع مالی برای احیای دریاچه ارومیه ندارد

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نتوانستیم تراز آب دریاچه ارومیه را افزایش دهیم و نسبت به سال گذشته ۲۰ سانتی‌متر افت تراز داشتیم.
مسعود تجریشی در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره کاهش سطح تراز دریاچه ارومیه در سال جاری گفت: از سال ۷۳ تا ۹۲ و در طی ۲۰ سال، سالانه ۴۰ سانتی‌متر، تراز آب دریاچه کاهش پیدا کرده بود به صورتی که در سال ۹۲ و ۹۳ تقریبا دریاچه خشک شده بود و در برنامه احیای این دریاچه مقرر شد، در سه سال اول برنامه احیای دریاچه ارومیه تثبیت شود.
مسعود تجریشی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه براساس فاز اول برنامه احیا نباید سطح دریاچه طبق سنوات گذشته کاهش پیدا می‌کرد خاطرنشان کرد: بسیاری از متخصصان معتقد بودند در صورت عدم تثبیت دریاچه نمی توان آن را احیا کرد. از همین رو قرار بود تا سال آبی گذشته دریاچه تثبیت شود و ترازش کاهش نداشته باشد. این برنامه با موفقیت انجام شد البته برخی معتقدند موفقیت این برنامه به دلیل بارش های خوبی بوده که در این چند سال اخیر داشتیم و به برنامه احیا ربطی نداشته است در حالی که اینگونه نیست و ما در ۴ سال اخیر ۳۰ درصد کاهش بارش داشتیم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه با اقداماتی که انجام دادیم آب را به پهنه آبی رساندیم، گفت: از سال گذشته پس از تثبیت آب دریاچه قرار بود برنامه احیا شروع شود به این مفهوم که از طریق کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی اقدامات لازم در این زمینه انجام شود اما از آنجا که اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از ماده ۱۰ و ۱۲ است دولت نتوانست منابع کافی برای شرایط احیا در اختیار ما قرار دهد.
تجریشی ادامه داد: ماده ۱۰ و ۱۲ برای بحران است و در هنگام زلزله، خشکسالی، طوفان و سیل از این بخش برداشت می شود. منابع مالی ۱۰ و ۱۲ محدود بوده و در پایان سال تخصیص پیدا می‌کند از همین‌رو دولت نتوانست به تعهدات خود در این بخش عمل کند.
مسعود تجریشی با بیان اینکه دولت قرار است در سال آینده ۷ میلیارد دلار از همین ماده ۱۰ و ۱۲ در اختیار ناوگان حمل و نقل عمومی برای کاهش آلودگی قرار دهد تصریح کرد: دولت منابع مالی برای احیای دریاچه ارومیه را ندارد از همین رو ما پیشنهاد دادیم که برای تامین منابع مالی مورد نیاز به سراغ سرمایه‌گذاران خارجی برویم. بنابراین ما برنامه‌هایمان را شروع کردیم و با چند کشور نیز در این زمینه وارد مذاکره شده‌ایم و قرار است برخی از پروژه‌ها مانند تصفیه‌خانه‌ها به سرمایه‌گذاران خارجی واگذار شود. با کشورهای هلند، اسپانیا و … درباره یک پروژه خاص پیشنهاد شده و قرار است بررسی کنند.
افت ۲۰ سانتی‌متری تراز
دریاچه ارومیه
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در یکسال گذشته برخلاف برنامه تراز دریاچه کاهش داشته است، گفت: متاسفانه باتوجه به کمبود بارش‌ها و افزایش دما و نبود بسیاری از سازه‌ها و زیرساخت‌های لازم برای تنظیم و کنترل آب دریاچه نتوانستیم تراز آب دریاچه را افزایش دهیم و نسبت به سال گذشته ۲۰ سانت افت تراز داشتیم و این افت تراز عمدتا بر می‌گردد به اینکه نتوانستیم عمق لازم را به دریاچه بدهیم.
تجریشی با تاکید براینکه در سال جاری بسیاری از پروژه‌ها را نتوانستیم فعال کنیم، گفت: امسال هم سال آبی سختی است چراکه ما نزدیک سی درصد از بارش‌ها را از دست دادیم و باید ببینیم که دولت، کشاورزان و ستاد برای سال آینده چه برنامه‌ریزی می‌توانند برای سال ۹۷ داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از