دولت منابع پایدار حوزه سلامت را نمی دهد

نایب رئیس مجلس گفت: نیازی به افزایش اعتبار ومنابع حوزه سلامت درلایحه بودجه ۹۷ نیست.
مسعود پزشکیان درخصوص ضرورت افزایش منابع حوزه سلامت درلایحه بودجه سال ۹۷، اظهار داشت: ضرورتی برای افزایش منابع حوزه سلامت در سال آینده وجود ندارد، آنچه که درقانون برای اعتبارات حوزه سلامت در نظر گرفته شده حد کافی و یا نهایی امکانی است که می‌توان از بودجه کشور به بهداشت و درمان اختصاص داد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر واسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: یک درصد از منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی یارانه‌ها و ۷ درصد سرانه اعداد قابل قبولی برای منابع حوزه سلامت هستند، بنابراین اگر مدیریت در صرف منابع صورت گیرد؛ مشکلی در اعتبارات حوزه سلامت وجود ندارد؛ اختصاص منابع و اعتبارات بیشتر به بخش سلامت را از کدام نقطه می‌توان تامین کرد.
وی با بیان اینکه هم اکنون درحوزه اعتبارات آموزش و پرورش، خدمات اجتماعی، نیروهای مسلح ، ارتش، برق و آب مشکلاتی وجود دارد، تصریح کرد: باید به مشکلات بخش‌های دیگر در کنار حوزه سلامت نیز توجه کرد، نمی‌توان(GDP) کشور را تنها به یک بخش خدماتی اختصاص داد؛ اما کارهای ریشه‌ای و اساسی در رابطه با بخش دیگر معطل اعتبارباقی بماند.
پزشکیان با تاکید براینکه منابع موجود در قانون باید به طور کامل اختصاص پیدا کند، گفت: لازم نیست اعتبار بیشتری را در نظر گرفت، به طور حتم همان اعتبار مصوب شده اگر پرداخت شود، بخشی از مشکلات حل خواهد شد؛ همچنین اگر وزارت بهداشت و درمان و بیمه‌ها در چارچوب قانون سیاست‌های کلی عمل کنند؛ به طورحتم هزینه‌ها مدیریت می‌شود.
این نماینده مردم درمجلس دهم، افزود: اما مشکل زمانی به وجود می‌آید که خارج از چارچوب سیاست‌های سلامت و قانون برنامه ششم، روند خدمات تعریف شده است، بنابراین هزینه‌ها به شدت افزایش پیدا کرده به طور حتم ساختار باید به قانون برنامه و سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری بازگردد، یعنی پزشک خانواده، نظام سطح بندی و ارجاع درچارچوب منابع اجرا شود؛ همچنین دولت منابع مصوب را اختصاص دهد.
وی با اعلام اینکه منابع اعتباری حوزه سلامت در بودجه‌های سالانه کاملا پایدار هستند، تاکید کرد: یک درصد ارزش افزوده، ۱۰درصد خالص هدفمندی و ۷ درصد از درآمد وجود دارد، ارزش افزوده همان جنسی است که مردم از بازار خریداری می‌کنند، منابع هدفمندی وجود دارد و نمی‌توان گفت دولت درآمدی کسب نکرده پس اعتبارات را اختصاص نمی‌دهد، این منابع پایدار بوده و دولت این اعتبارات را در دست دارد؛ اگر دولت قانون را اجرا نمی‌کند باید خود جوابگو باشد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید برمدیریت منابع در حوزه سلامت، گفت: اگر بر اساس منابع مدیریت انجام نشود، به طورحتم مشکلاتی ایجاد خواهد شد؛ اگر منابع پایدار هم نباشد؛ باز دولت باید جواب دهد زیرا مجلس قانون را تصویب کرده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از