روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 239
  • 693
  • 1,436,388
دومینوی فرهنگ غلط ازدواج کودکان

عضو فراکسیون زنان مجلس نسبت به دور باطل ازدواج کودکان هشدار داد و گفت: دنبال ترویج افزایش سن ازدواج نیستیم بلکه هدف رفع معضل کودک همسری است.
معصومه آقاپور علیشاهی با انتقاد از اینکه آذربایجان شرقی رتبه دوم کودک همسری در ازدواج کودکان ۱۰ تا ۱۵ ساله را دارا است، گفت: ۱۴ هزار بیوه زیر ۱۸ سال در کشور وجود دارد و چنین ازدواج هایی در حال افزایش است.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می رود طرح افزایش سن ازدواج به زودی در صحن علنی مجلس تعیین تکلیف و تصویب شود، افزود: متاسفانه طی هفته های اخیر هجمه مخالفان ما را تحت فشار قرار داده انتظار می رود نمایندگان با تصویب این طرح در صحن علنی موافقت کنند و امیدواریم با توجه به مذاکرات و مکاتباتی که فراکسیون زنان با برخی مراجع تقلید انجام شده شورای نگهبان نیز آن را تایید کند البته مخالفان بر این باورند که با تصویب این طرح ازدواج کودکان به صورت مخفیانه انجام شده و فساد در کشور افزایش می یابد در حالی که چنین استدلالهایی به طور کلی نادرست است زیرا افزایش تعداد زنان بیوه نیز مشکلات و آسیب هایی را به همراه دارد.
وی نسبت به افزایش ازدواج کودکان در کشور به ویژه در مناطق محروم و روستایی هشدار داد و افزود: برخی تعصبات به شکل فرهنگ درآمده است که باید در این رابطه تغییر ساختار فرهنگی صورت گیرد؛ فقر فرهنگی و اقتصادی تاثیر زیادی در ازدواج کودکان دارد به گونه ای که برخی خانواده ها برای تامین معیشت کودکان خود را به ازدواج افراد با سن بسیار بالا درمی آورند و این کودکان پس از مدتی نیز طلاق می گیرند که با این اوصاف سن زنان بیوه گی در حال کاهش است؛ بی شک هر اندازه که به محرومیت روستاها و مناطق محروم از نظر امکانات فرهنگی و رفاهی افزوده شود به همان اندازه این معضل نمود بیشتری دارد بنابراین باید برای رفاه روستاییان و مناطق محروم گام برداشت.
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، افزود: برخی از دانش آموزانی که شرایط پرداختن به مشاغل خانگی مانند قالیبافی را دارند به این سمت و سو روی می آورند اما برخی از دانش آموزان نیز توسط خانواده مجبور به ازدواج می شوند که متاسفانه این دور و چرخه باطل به طور مداوم در حال تکرار است.
کودکان قربانی
سنت های غلط خانواده ها
در یکی از روستاهای حوزه انتخابیه تمامی دختران ۱۲ ساله ازدواج کرده اند و به دلیل اینکه تعداد دختران در این روستا کم شده سایر روستاها نیز با همین شرایط سنی به خواستگاری می روند.
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه فرهنگ غلط ازدواج کودکان در فضای شهرنشینی نیز وجود دارد، گفت: متاسفانه در یکی از روستاهای حوزه انتخابیه تمامی دختران ۱۲ ساله ازدواج کرده اند و به دلیل اینکه تعداد دختران در این روستاکم شده سایر روستاها نیز با همین شرایط سنی به خواستگاری میروند و در واقع این فرهنگ غلط به صورت دومینو به سایر روستاها نیز سرایت کرده و کودکان قربانی سنت های غلط خانواده ها می شوند برای رفع این معضل باید رفع خلاء های قانونی در کنار فرهنگ سازی مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز