روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 437
  • 532
  • 998,377
دکتر امید حاج محمدی سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه : برگزاری مانور عملیاتی با موضوعیت کنترل بیماری آنفلوانزا

اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با استفاده از توان یک تیم واکنش سریع در راستای کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان در قالب یک مانور عملیاتی، کانون آلوده را در روستای امیرآباد شهرستان کرمانشاه، قرنطینه و ماکیان موجود را به شکل فرضی، معدوم کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، دکتر امید حاج محمدی سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه هدف از برگزاری این مانور عملیاتی را ایجاد هماهنگی های بیشتر بین بخشی و برون سازمانی اعلام کرد و گفت: تقویت توان و سرعت عمل تیم های واکنش سریع این اداره کل در راستای معدوم سازی و پاکسازی کانون انفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور روستایی از دیگر اهداف برگزاری این مانور بود.
دکتر امید حاج محمدی در جمع خبرنگاران در خصوص این مانور توضیح داد: تیم های واکنش سریع این اداره کل در این عملیات پس از قرنطینه کردن کانون بیمای، ماکیان موجود را جمع آوری و به روش انسانی با گاز co2 معدوم، سپس طیور معدوم شده را به روش بهداشتی در محلی که از قبل مورد تایید کارشناسان بهداشت محیط و محیط زیست قرار گرفته است، دفن بهداشتی می کنند.
او گفت: ضمن ضد عفونی محل نگهداری ماکیان در روستا، محدودیت های قرنطینه ای-بهداشتی و همچنین عملیات پایش و مراقبت بیماری تا ۲۱ روز پس از معدوم سازی کانون، انجام خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: در صورت عدم مشاهده بیماری در این کانون تا شعاع ۱۰کیلومتر، می توان این منطقه را پاک اعلام کرد و محدودیت های قرنطینه ای برداشته خواهد شد.
او با بیان اینکه در هنگام بروز بیمای آنفلوانزا مهم ترین فاکتور برای کنترل بیماری، سرعت عمل است، افزود: می بایستی از زمان تایید نمونه آزمایشگاهی و مثبت بودن بیماری تا حذف کانون (یعنی پروسه تشخیص تا معدوم سازی جمعیت طیور آلوده) نباید بیشتر از ۲۴ساعت بیشتر به طول انجامد.
دکتر حاج محمدی، هدف غایی عملیات مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را حفظ سلامت مردم، اعلام کرد و خاطر نشان کرد: در صورت بروز آنفلو انزا علاوه بر سلامت مردم که خط قرمز سازمان دامپزشکی محسوب میشود، حفظ و حراست از سرمایه های دامی در مقابل تهدید انواع بیماری ها از دیگر رسالت های خطیر دامپزشکی است.
سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را یک بیماری فوق حاد ویروسی دانست و تصریح کرد: در صورت بروز و شیوع این بیماری میتواند تا ۱۰۰ درصد تلفات به بار آورد.
وی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را فاقد درمان اعلام کرد و افزود: مهمترین راه کنترل بیماری، آموزش پرورش دهندگان در رعایت اصول امنیت زیستی و رعایت نکات بهداشتی قرنطینه ای است.
دکتر حاج محمدی، از بیمای آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به عنوان یکی از دغدغه دامپزشکی یاد کرد و اظهار داشت: زیان اقتصادی به صنعت پرورش طیور و بهم خوردن امنیت غذایی کشور از یک طرف و از طرف دیگر انتقال بیماری در شرایط خاص به انسان است این بیماری را حائز اهمیت می کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز