روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۹/۲۰
روزنامه ساقی آذربایجان
دیابت در تابستان

بیماری دیابت که موجب ناتوانی بدن در تولید انسولین و یا مقاومت آن در برابر انسولین تولید شده می شود، به افزایش سطح قند خون می انجامد؛ فرارسیدن تابستان و گرمای هوا ایجاب می کند که مبتلایان به این بیماری تدابیری را برای جلوگیری از برخی عوارض احتمالی اتخاذ کنند.
مسئول آموزش پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: بیماران دیابتی در هوای گرم از مصرف چای، قهوه و مواد کافئین دار پرهیز کنند، مصرف این قبیل نوشیدنی ها و خوراکی ها سبب از دست رفتن بیشتر آب بدن می شود و افزایش دفع آب به افزایش غلظت قندخون منجر می شود که می تواند برای بیماران، عوارضی به همراه داشته باشد.
دکتر محسن خوش نیت نیکخو گفت: داروهای دیابت هم در معرض هوای گرم آسیب می بینند؛ به طور خاص، انسولین در هوای گرم به ویژه اگر در معرض مستقیم اشعه آفتاب قرار گیرد، ممکن است فاسد شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: همچنین قرص های خوراکی این بیماران در هوای گرم، حدود ۴۰ درصد کارایی خود را از دست می دهند‌.
خوش نیت با اشاره به این که در آب و هوای گرم و مرطوب احتمال گرمازدگی برای همه به خصوص بیماران دیابتی بیشتر است، بیان کرد: مکانیزم تعریق در بیماران دیابتی ممکن است در این شرایط آسیب ببیند.
مراقبت از پای دیابتی ها در هوای گرم بسیار اهمیت دارد
زخم پا از عوارضی است که بیماران مبتلایان به دیابت در معرض آن هستند و به گفته دکتر خوش نیت، مراقبت از پا توسط بیماران دیابتی در هوای گرم اهمیت بیشتری دارد و لازم است که به طور جدی مد نظر باشد.
خوش نیت ادامه داد: وجود رطوبت در داخل کفش سبب ایجاد قارچ بین انگشتان پا می شود و احتمال ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد؛ به دنبال آن عفونت های باکتریال در پا ایجاد می شود که می تواند عوارضی برای بیماران داشته باشد.
وی بر شستشوی مرتب و منظم روزانه پا در ایام گرم سال تاکید کرد و افزود: بیماران دیابتی نباید از شستشوی پا برای حداقل یک تا ۲ بار در روز و معاینه آن غافل شوند.
فوق تخصص غدد و متابولیسم تاکید کرد که بیماران دیابتی در استخرها و سواحل دریا به هیچ وجه نباید با پای برهنه راه بروند و لازم است که در این مکان ها از کفش و یا دمپایی مناسب استفاده کنند.
مسئول آموزش پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم همچنین در خصوص ورزش بیماران دیابتی در هوای گرم سال گفت: ورزش در هوای گرم باعث می شود که فرد دیابتی دچار کم آبی شده و براثر آن قند خون بیشتر افزایش پیدا کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز