روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 144
  • 771
  • 1,433,780
دیابت سراغ کدام مادران باردار می‌رود؟

شیرین نیرومنش جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی درباره دیابت بارداری، اظهار کرد: دیابت بارداری شایع‌ترین بیماری است که در دوران حاملگی دیده می‌شود و شیوع آن در تمام دنیا و ایران رو به افزایش است.
وی ادامه داد: در این بین دلیل چاقی و رژیم‌های غذایی نامناسب و افزایش سن ازدواج برخی از مهم‌ترین دلایل افزایش دیابت دوران بارداری است.
این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی بیان کرد: سابقه دیابت در خانواده درجه یک، سن باردار بالای ۲۵ سال مادر، اضافه وزن مادر و یا سابقه تولد نوزاد بالای ۴ کیلوگرم و سابقه حاملگی دوقلو در خانواده نیز از جمله عواملی است که ابتلا به دیابت دوران بارداری را افزایش می‌دهد.
وی در خصوص عدم کنترل دیابت بارداری و عوارض آن گفت: دیابت زمانی رخ می‌دهد که قند خون بالا می‌رود؛ اگر مادر باردار از این اتفاق جلوگیری نکند قند خون از طریق جفت وارد خون جنین شده و مانند سمی در بدن جنین عمل خواهد کرد، به‌خصوص در ماه‌های اول بارداری اگر قند خون مادر افزایش پیدا کند سقط مکرر جنین اتفاق می‌افتد و در صورت عدم سقط نقایص مادرزادی شکل می‌گیرد.
نیرومنش ادامه داد: در جنین‌هایی که در اوایل حاملگی مادر قند خون بالا دارند احتمال مشکلات مادر زادی قلبی افزایش پیدا می‌کند، همچنین به علت اینکه قند خون جنین بالا رفته معمولا وزن جنین درشت‌تر از نوزادان عادی خواهد شد و مایع دوره جنین افزایش پیدا می‌کند بنابراین خطر زایمان زودرس و مشکلات تنفسی پس از تولد افزایش می‌یابد. در این وضعیت احتمال سزارین نیز به دلیل درشت بودن جنین پیش می‌آید.
وی اظهار کرد: پس از تشخیص دیابت پزشک برای مادرانی که سابقه دیابت، وزن و سن بالا داشته باشند تست تحمل گلوکز تجویز می‌کند، مادرانی که هیچ کدام از علائم ذکر شده را ندارند در هفته ۲۴ بارداری آزمایش تست تحمل گلوکز انجام می‌شود در صورت مثبت بودن جواب آزمایش در وهله اول با توجه به سن و وزن مادر رژیم غذایی مناسب، ورزش‌های سبک توصیه می‌شود و در صورت پایین نیامدن قند خون پزشک انسولین تزریق می‌کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز