روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 527
  • 761
  • 1,333,228
دیدار معاون استاندار با خانواده مرحوم آرش آزاد

سعید شبستری خیابانی، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با حضور در منزل استاد حمید آرش آزاد، طنزپرداز فقید تبریزی، با خانواده آن مرحوم دیدار کرد.
شبستری خیابانی در این دیدار به مناسبت سالگرد درگذشت آن فقید، با اشاره به حدود ۱۰ جلد کتاب منتشر شده توسط مرحوم آرش آزاد، از وی به عنوان یکه تاز ادبیات طنز به ویژه در حوزه طنز مطبوعاتی آذربایجان شرقی در دهه های اخیر یاد کرد.
وی به تاثیرگذاری بالای نوشته های مرحوم آزاد بر افکار مخاطبان جراید اشاره کرد و افزود: شخصیت افرادی مانند مرحوم آرش آزاد به گونه ای است که قدر و منزلت شان با گذشت زمان بیشتر شناخته می شود.
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به نقش مرحوم آرش آزاد در کمک به تعالی فرهنگ و ادبیات بومی بر لزوم پاسداشت مقام وی تاکید کرد.
همسر مرحوم آرش آزاد نیز در این دیدار در توصیف عینی ویژگی های اخلاقی بالای آن فقید به ذکر خاطره ای از دوران معلمی وی پرداخت و گفت: در اوایل دهه ۱۳۶۰ مرحوم آرش آزاد با همکاری جمعی از معلمان مدرسه شربت زاده ، پول جمع کرده و برای دانش آموزان بی بضاعت مدرسه کفش خریده بودند.
وی افزود: مسئولان وقت آموزش و پروش به جای تشویق و دلجویی مرحوم آرش آزاد و همکارانش، آنان را متهم کرده بودند که با پول جمع آوری شده برای عده ای کفش خریده و بقیه را خرج عیدی خودشان کرده اند.
در این دیدار که در فضای گرم و صمیمی خانواده مرحوم آرش آزاد انجام گرفت، فیلمی از طنزخوانی آن فقید در یکی از برنامه های انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجانشرقی نیز نمایش داده شد.
در سر میز این دیدار همچنین تصویر کاریکاتوری از مرحوم آرش آزاد با آن قیافه جذاب و بذله گویش، تمام قد خودنمایی می کرد و انگار با ادبیات شناخته شده اش به همه حاضران خوشامد می گفت.
وی فعالیت جدی روزنامه‌نگاری خود را از سال ۱۳۶۹ و از روزنامه فروغ آزادی که بعدها به مهد آزادی تغییر نام داد، آغاز کرد و بعد از همکاری با چند روزنامه دیگر، از سال ۱۳۷۹ تا هنگام فوت در سال ۱۳۸۹ با روزنامه امین همکاری داشت.
حمید آرش آزاد همچنین از سال ۱۳۷۴ همکاری خود با موسسه «گل آقا» را آغاز کرد و آثار طنزآمیز خود را در قالب شعر و نثر، در هفته‌نامه و ماهنامه‌ «گل آقا» و نیز «بچه‌ها… گل آقا» به چاپ رسانده است.
او یکی از همکاران پیوسته گل آقا بود که همکاری بسیار جدی و دایمی داشت و آثار طنزآمیزش با نام‌هایی چون «گول اوْغلان»، «قزلباش»، «طوطی بالاسی»، «بچه طوطی»، «بیگلر بیگی»، «وروجک تبریزی»، «لک‌لک کوتوله»، «خان‌دایی»، «کوره‌باشی اوشاغی»، «آراز» و… در نشریات مختلف «گل آقا» به چاپ رسیده است. در ضمن، او نخستین کسی بود که شعرهای طنزآمیز به زبان ترکی را در هفته‌نامه‌ گل آقا به چاپ رساند.
استاد آرش آزاد همچنین با ویژه نامه طنز روزنامه اعتماد هم همکاری داشت.
از استاد آرش‌ آزاد تا امروز، کتاب‌های «مفتون خاک» اثر «طالب آب آیدین»، «یاغی» اثر «یاشار کمال»، «گرگ‌های قانلی‌دره» اثر «دورسون چاملیجا» و «مسافران سیاره‌ی آلفا» اثر «امیل پتایا» ترجمه و منتشر شده و علاوه بر آن وی کتاب «هوپ- هوپ‌نامه» اثر «میرزا علی‌اکبر طاهرزاده- صابر» را از الفبای سیریلیک به خط رایج در ایران برگردانده و به چاپ رسانده است.
از اشعار ترکی و فارسی وی نیز دو کتاب به نام‌های «جیزیغیندان چیخما بالا» و «جولو- جولویه قالمادی» منتشر شده که بلافاصله در نخستین ماه‌های بعد از چاپ، به فروش رسید و نایاب شد.
در حال حاضر نیز، ده‌ها داستان کوتاه طنزآمیز و بیشتر از دو هزار قطعه از اشعار طنز سیاسی- اجتماعی در انتظار چاپ و انتشار قرار دارند.
آخرین کتاب استاد آرش آزاد به نام « اوخو آت یایین گیزلت » در سال ۱۳۹۰ منتشر شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز