روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 668
  • 702
  • 1,334,869
دیدار هیات ایرانی و مدیرعامل منطقه آزاد ارس با هیات ارمنی

در دیدار هیات ایرانی به سرپرستی دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد ایران و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و هیات ارمنی به سرپرستی وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان، بر ارتقای روابط دو کشور با همکاری مشترک منطقه آزاد ارس و منطقه آزاد مغری تاکید شد .
دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری در این دیدار ضمن تاکید بر افزایش همکاری های دو کشور بویژه در زمینه مناطق آزاد و تجاری، گفت: مسئولین عالی‌رتبه ایران و ارمنستان برای بالا بردن سطح روابط اقتصادی و تجاری، بر برداشتن گام های عملی برای همکاری در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس و مغری تاکید دارند و این نقاط مشترک می تواند باعث ارتقای روابط شود .
اکبر ترکان، ساخت کارخانه های مشترک در این مناطق و تبدیل منابع معدنی به کالاهای صادراتی را از اهداف اصلی مناطق آزاد تجاری ارس و مغری دانست و خاطرنشان کرد: دو کشور می توانند با ساخت کارخانجاتی نظیر مس، نه تنها باعث ایجاد اشتغال و شکوفایی صنعتی شوند بلکه زمینه های لازم برای صدور کالاهای تولیدی مشترک را به حوزه اورآسیا و اروپا فراهم کنند .
مشاور رئیس جمهور ایران، ضمن تاکید بر موقعیت ویژه جغرافیایی ارمنستان برای ورود و دسترسی به دریای سیاه و اروپا، افزود: ارمنستان مانند پلی میان ایران و اروپا عمل نموده و زمینه های لازم برای ترانزیت کالا و صادرات ایرانی را به قاره اروپا را برعهده گیرد .
ترکان بر توانایی خوب فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی برای توسعه منطقه آزاد مغری تاکید نموده و خواهان فراهم نمودن بسترهای لازم دولت ارمنستان برای حضور پیمانکاران ایرانی جهت تهیه زیرساخت های در این منطقه شد .
وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به همکاری های کنونی ایران و ارمنستان برای افزایش سطح مناسبات اقتصادی از موافقت ارمنستان با پیشنهادهای طرف ایرانی در حوزه های گردشگری، بازرگانی، تولیدی و برند حلال خبر داد و گفت: دولت ارمنستان طرح توسعه اقتصادی این کشور را برای سال ۲۰۲۵ تدوین و به مرحله اجرا درآورده و مشتاقانه خواستار حضور جدی بخش های دولتی و خصوصی ایرانی برای عملیاتی کردن تمامی این طرح ها هستیم .
سورن کارایان با تاکید بر اینکه تداوم سیاست های گردشگری بین دو کشور بسترساز همکاری های تجاری و اقتصادی خواهد شد، عنوان کرد: دولت ارمنستان اهمیت ویژه ای به روابط تجاری و اقتصادی با ایران قائل بوده و می توانیم با فعال کردن تولید انواع کالاها در مناطق آزاد تجاری دو طرف و صادر نمودن آن به اروپا تحرک عمده ای در سطح مناسبات ایجاد کنیم .
وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان در این دیدار موافقت خود را برای تولید کارگروه های مشترک در حوزه های گردشگری- فرهنگی و تجاری- اقتصادی اعلام و در خصوص فعال کردن کریدور های شمال- جنوب از طریق منطقه قفقاز و بویژه کشورهای ارمنستان و گرجستان تاکید کرد .
در این دیدار که در ایروان برگزار شد، علاوه بر مشاور رئیس جمهور ایران و وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، سفیر ایران در ارمنستان، برخی از مسئولان ارشد سازمان منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد مغری و برخی از مسئولان کشور ارمنستان نیز حضور داشتند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز