دینامیک اجتماعی در کجوار تبریز

منصوریپریشب با دعوت اهالی کجوار مهمان نخبگان اجتماعی – زیست محیطی در محل مهد قرآن این منطقه مسکونی بودم. تنها جمله ای که در مورد آن به یقین رسیدم، ظهور یک جنبش اجتماعی نسلی در میان جوانان این منطقه بود .
از بد حادثه ، دو شرکت عظیم صنعتی و مولد کشور طی یک جانمایی اساسا اشتباه در سالهای دور، در جوار کجوار تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفته است که آثار و تبعات فعالیت های صنعتی- اقتصادی شان این منطقه مسکونی را دچار مخاطراتی نموده است . جنبش زیست محیطی به راه افتاده در کجوار، نه با زبان افواه بلکه با زبان کارشناسی مخاطب را مجاب می نمایند که اینجا مشکلی هست. مانند بوی آزار دهنده و صدای گوش خراش.
روایت ابعاد این مشکلات و همچنین دفاع این دو مجتمع تولیدی از عملکرد خود را موکول می نمایم به بازدید مقرر شده از این دوشرکت به همراه نخبگان اجتماعی این محله در اول شهریور ماه.
اما آن چه در این نوشته مایلم بر آن تاکید کنم، روایت پویایی نسل جدید اهالی این منطقه است . آنها در حال تشکیل NGO زیست محیطی هستند تا مطالبات شان را در این بستر بصورت تخصصی تعقیب نمایند.
گوئی یاد گرفته اند که برای پیشبرد یک حرکت اجتماعی نیازمند نخبگان هستند . نخبگانی با تخصصهای گوناگون گرد هم آمده اند تا مطالبه اهالی را این بار با یک زبان تخصصی و علمی به افکار عمومی، رسانه ها و مسئولین امر برسانند.اصطلاحات کاملا تخصصی و تکیه بر داده های تحقیقات علمی مورد استفاده در این جلسه برای نگارنده بسیار قابل تامل و تحسین برانگیز بود و نشان از آن داشت که آنها به همه ابعاد فعالیتهای صنعتی آگاهی و اشراف کامل دارند.جنبش های اجتماعی در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته جنبش های بیانی و هدفمند تقسیم میشوند ، جنس حرکت اجتماعی در کجوار مطمئنا از نوع هدفمند است ، آنها از زمان شروع این حرکت اجتماعی در ۱۸ ماه گذشته به اندازه کافی اعتراض کرده اند اما گویا صدایشان چندان رسا نبوده است تا همه مطالباتشان پاسخ داده شود. هرچند اذعان میکنم، این دو شرکت معظم هم به سهم خود تلاشهایی برای جبران آلودگی های منطقه انجام داده اند اما هنوز تا رسیدن به شرایط مطلوب و رضایت کامل اهالی فاصله هایی وجود دارد.
ناگفته پیداست که راه حل هایی که این دوستان برای رفع و حل ریشه ای مشکل ارائه مینمودند قابل تامل و بررسی فراوان است چرا که سازو کار هرکدام از راه حل های ارایه شده مستلزم زمان و هزینه های گزافی است و میتواند برای این دو مجتمع تولیدی هم مخاطره انگیز باشد.اما همین که آنها آگاهانه و با توسل به خرد جمعی دنبال راه حل هستند بسیار ارزشمند است و یقینا در صورت تداوم نتایج خوبی بدست خواهد داد.
گزارش مفصل معضلات و مشکلات مردم کجوار در شماره های آتی روزنامه درج خواهد گردید.
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از