روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 93
  • 857
  • 1,393,386
دیوار کوتاه خصوصی سازی در برابر مشکلات کشور

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: هر زمان اقدام به خصوصی سازی و واگذاری واحدهای دولتی می کنیم با مقاومتهای بسیار زیادی روبرو شویم که این موضع موجب شده است دیواری کوتاه تر از خصوصی سازی در کشور نباشد.
پوری‌حسینی در نخستین همایش ملی بررسی موانع ساختاری توسعه و خصوصی‌سازی در ایران که در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران برگزار شد گفت: توسعه یافتگی از جنبه های گوناگون از جمله سیاسی، فرهنگی و اقتصادی قابل بحث و بررسی و تعریف است که در کشور ما از بعد اقتصادی با موانع مختلفی روبروست.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: به عنوان مثال امسال در بودجه کشور ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دیده شده است که ۱۹۷ هزار میلیارد تومان از این مبلغ یعنی تقریبا دو سوم بودجه کل کشور، بودجه عمومی محسوب می‌شود که البته همه این ۲۹۴ هزار میلیارد تومان نیز قابل حصول نیست. بنابراین تقریبا درآمدهای عمومی کشور صرف مصارف عمومی می شود و باقیمانده ای برای صرف در امور توسعه نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: با وجود مواردی این چنینی دیگر برای موانع ساختاری توسعه هیچ مرثیه‌ دیگری لازم به خواندن نیست؛ چرا در کشوری که ۱٫۵ درصد از بودجه آن برای اعتبارات غیرجاری منظور می‌شود، یعنی توسعه آن کشور قفل است.
پوری حسینی با اشاره به این که اعتبارات جاری مواردی چون حقوق و مزایای کارمندان، یارانه و … را شامل می شود که در توسعه یافتگی کشور نقشی ندارند تصریح کرد: با همه این موارد این پرسش پیش می آید که آیا بقیه کشورهای همسان ما، درصدهای بودجه ای خود را این گونه تعریف می کنند یا این که عکس کشور ما عمل می کنند و به همین دلیل است که توسعه یافته اند.
وی ادامه داد: یکی از دلایل زیانده بودن اعتبارات جاری در کشور ما به خاطر نظام سیاسی حاکم بر کشور است و به دلیل تاثیر مردم در انتخابات مختلف از جمله ریاست جمهوری و مجلس، منتخبین مردم پس از انتخاب شدن به دنبال پس دادن تعهد خود به عده ای خاص هستند و دیگر فرصتی نمی کنند تا به فکر امور توسعه ای کشور باشند.
پوری حسینی افزود: به همین دلیل است که پس از انتخابات کسی از رئیس جمهور و نمایندگان مجلس نمی پرسد که چرا وضعیت کشاورزی، جاده و راهها، زیرساختهای صنعتی و … این گونه است و پروژه ها به ثمر نمی رسد.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: راه‌آهن شمال به جنوب ایران در زمان جنگ جهانی دوم در ۷۰- ۸۰ سال قبل در مدت پنج سال ساخته شد اما الان راه‌آهن تبریز به میانه که بیش از ۱۰۰ کیلومتر نیست، ۳۰ سال و اندی است که در دستور کار است و هر سال هم برایش پول می‌دهند، ولی هنوز ساخته نشده است و کسی هم از مسئولین سوالی نمی می‌پرسد که چرا زیرساخت‌های صنعتی ما این چنین وخیم است؟
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: توسعه مفهومی است که اگر اتفاق بیفتد در همه شاخص ها رخ می دهد و وقتی توسعه اقتصادی در کشور صورت گیرد، در پی آن و همزمان توسعه سیاسی و فرهنگی در جامه رخ می دهد. بر این اساس وقتی توسعه در کشور اتفاق نمی‌افتد و خواسته‌های مردم برآورده نمی‌شود، بلد نیستیم که این موضوع را از رئیس جمهوری و نماینده مجلس بخواهیم.
وی افزود: متاسفانه در حال حاضر با دولت بسیار بسیار بزرگ در کشور مواجه هستیم که همه اعتبارات را می بلعد. بعلاوه این که در برخی موارد اشتغال بیش از حد بالا و غیر ضابطه مند موجب شده است تا هر زمان اقدام به خصوصی سازی و واگذاری واحدهای دولتی می کنیم با مقاومتهای بسیار زیادی روبرو شویم که این موضع موجب شده است دیواری کوتاه تر از خصوصی سازی در کشور نباشد.
پوری‌حسینی ادامه داد: سازمان خصوصی‌سازی اگر قرار باشد یک واحد دولتی را خصوصی کند و آن بخش خصوصی شده، ۱۰ نفر از افراد آن را تعدیل کند می‌گویند چرا با آن ۱۰ نفر این‌طور کردید.
پوری‌حسینی تاکید کرد: شرکتی وجود دارد که با وجود دارایی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی‌اش، مدیران دولتی زحمت کشیدند ۵۰۰ میلیارد تومان زیان در دامن دولت گذاشتند. ما این شرکت را ۲۲۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی فروختیم ولی یکسال و نیم است که دادگاه‌ها و مراجع قضایی و نظارتی دست از سر سازمان خصوصی‌سازی بر نمی‌دارند. به این دلیل فکر نمی‌کنم کسی به شجاعت سازمان خصوصی‌سازی برای توسعه کشور قدم بردارد.
وی اذعان داشت: خصوصی‌سازی به معنای کوچک‌سازی دولت یک عمل جراحی است که اگر در کشور انجام نشود، اقتصاد کشور فنا خواهد شد و رفع توسعه نخواهد شد.
پوری حسینی گفت: اگر خصوصی سازی به معنای کوچک سازی دولت انجام نشود کشور راهی به سوی توسعه نخواهیم برد؛ چرا که همه منابع توسط دولت بلعیده می شود و چیزی برای توسعه باقی نخواهد ماند.
وی همچنین با تاکید بر لزوم الگوبرداری از کشورهای دیگر در خصوص افزایش توسعه در کشور گفت: موانع ساختاری توسعه در ایران عبارتست از وجود دولت بسیار بسیار بزرگ که همه منابع درآمدی را می بلعد و علاوه بر این کسانی که از دولت مطالباتی دارند و به دنبال منافع شخصی هستند، خواسته شان در راستای بزرگتر شدن دولت است.
پوری حسینی تصریح کرد: در کشور هیچ ارگانی به جرات و صراحت سازمان خصوصی سازی در مسیر توسعه قدم برنمی دارد و با وجود همه مقاومتها و موانع، این سازمان کماکان در راستای کوچک سازی دولت قدم برمی دارد. بنابراین باید همه کمک کنند تا دولت کوچک و از اقتصاد خارج شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز