روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
دیپلماسی عمومی و فرصت سوزی های مسئولان استان

چند روز پیش، تیتر اول روزنامه ساقی آذربایجان مربوط بود به یک وعده بسیار مهم دولت برای استان.
حین افتتاح ساختمان مرمت شده دفتر وزارت خارجه در تبریز یکی از معاونین وزیر خارجه وعده داد ماموریت این دفتر از خدمات کنسولی به سطح تاثیرگذاری در دیپلماسی عمومی ارتقا خواهد یافت.
وعده ای که در صورت تحقق می توانست به عنوان بلندترین گام دولت برای ارتقای جایگاه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان در کشور تلقی شود و نیز زمینه ساز بازگشت استان به جایگاه تاریخی خود در ایران شود.
اما در همان گزارش آورده بودیم که احتمالا این وعده نیز مانند هزاران وعده دولت برای مناطق حاشیه ای کشور چیزی جز یک هیجان سطحی در یک سخنرانی عمومی نبوده است و بعید است چنین رویایی به تحقق بپیوندد.
دیپلماسی عمومی در ساده ترین تعریف خود عبارت است از تاثیرگذاری بر افکار عمومی مردمان کشورهای دیگر.
مهمترین بسترهای تحقق چنین امری قطعا در سایه حمایت دولت و دستگاه وزارت خارجه می تواند شکوفا گردد و اگر اراده عملی دولت بر این امر نباشد ، نتیجه ای در بر نخواهد داشت.
شعار یا اراده عملی؟
تنها به فاصله چند روز از طرح این شعار بود که کنسولگری ترکیه در تبریز مراسم بزرگداشت ۲۹ اکتبر روز ملی ترکیه را در هتل کایا برگزار نمود .
استقبال سرد مسئولین دیپلماسی کشور و حتی مسئولین استانی شاهد خوبی بود تا استنباط شود وعده هایی مانند ارتقای سطح اختیارات و عملکرد دفتر وزارت خارجه در تبریز هرگز محقق نخواهد گردید.
چرا که اگر نگاه راهبردی دستگاه خارجه بر تحقق دیپلماسی عمومی از بستر تبریز بود، این رویداد مهم برای طرف ترک، می بایستی در سطح و قواره بالاتری مورد استقبال قرار میگرفت تا تاثیرگذاری لازم بر افکار عمومی کشور هدف نیز حاصل گردد.
این مراسم در حالی در تبریز برگزار می گردید که ظهرهمان روز وزیر خارجه برای گسترش همکاریها با ترکیه در استانبول بود و دو ماه پیش نیز رییس جمهور ترکیه در تهران بود و این نکته جایگاه مهم کشور دوست و برادر ترکیه در مناسبات دیپلماتیک کشور را به خوبی نشان میدهد.
اما در عمل، مراسم کنسولگری این کشور در تبریز که یکی از بهترین مواقف تحقق دیپلماسی رسمی و عمومی بود بدلیل فقر نگاه تئوریک در دستگاه خارجی و مدیران ارشد استان از بین رفت.
ناگفته پیداست این جشن ملی برای هر دولت و نمایندگان رسمی اش در سایر کشورها تا چه اندازه مهم است اما عدم حضور استاندار و یا معاونینش، یا عدم حضور مهمان ویژه ای از تهران پیام چندان مناسبی به طرف ترک در بر نداشت.
نگاه سرمایه گذاران ترک
همه مدیران و نخبگان بر لزوم جذب سرمایه گذاران خارجی برای برون رفت از وضع موجود اقتصادی تاکید می نمایند اما در همین مراسم بسیاری از سرمایه گذاران این کشور، از مشکلات و موانع موجود بر سر راه تداوم فعالیت شان سخن می راندند و بسیار جالب توجه بود که بیش از مسئولین برگزاری مراسم سطح حضور مسئولین ارشد دولتی در استان را رصد می نمودند.
یکی از سرمایه گذاران ترک در صحبت کوتاهی که انجام شد به نیاز به ترمیم تصویر روش مواجهه دولت ایران و مدیریت استان با سرمایه گذاران خارجی تاکید می نمود.
ناگفته پیداست همین قضاوت ها و انتقال آنها به کشورهای هدف است که سهم مهمی از تحقق دیپلماسی عمومی را بر عهده دارد.
این فرصت برای ارائه چهره ای مناسب از خود برای طرف خارجی از دست رفت ، ببینیم مسئولین نه چندان پاسخگوی استان با فرصت های تحقق وعده دیپلماسی عمومی در آتیه چه خواهند کرد!

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز