ذخایر آب‌های زیر زمینی ایران رو به پایان است

رئیس سازمان محیط زیست گفت: ۱۷۰ میلیارد متر مکعب از آب‌های فسیلی سرزمینی ایران در چند سال گذشته مصرف شده است.
عیسی کلانتری در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی اظهار کرد: مجموع آب‌های فسیلی کشور ایران حدود ۵۰۰ میلیارد متر مکعب است که از این میزان ۳۰۰ میلیارد متر مکعب آب‌های شور و مابقی آب شیرین است.
عیسی کلانتری ادامه داد: از مجموع ۲۰۰ میلیارد متر مکعب آب‌های شیرین فسیلی از ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیارد مترمکعب نیز مصرف شده و می‌توان گفت ذخایز آب‌های زیر زمینی ایران رو به پایان است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور میزان آب‌های تجدیدپذیر کشور را در سال‌های گذشته ۱۳۱ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: اکنون این میزان به ۸۸ میلیارد متر مکعب رسیده است.
عیسی کلانتری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: بر اساس گزارش کارشناسان، در صورت برخورداری از ۸۸ میلیارد متر مکعب آب‌های تجدیدپذیر باید میزان برداشت ۳۵ میلیارد متر مکعب باشد در صورتی که سالانه بیش از ۹۷ میلیارد متر مکعب از آب های تجدید پذیر برداشت می‌شود.
عیسی کلانتری با بیان اینکه میزان بارش در نقاط مختلف کشور بیش از ۱۵ درصد کاهش داشته، گفت: با این وجود تنها عامل کاهش آب‌های زیر زمینی مصرف و برداشت بی رویه از منابع است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی را در یک سطح متوقف کرد، بیان کرد: اضافه برداشت آب‌های زیرزمینی در دهه ۶۰، ۲۵۰ میلیون متر مکعب بود که این میزان در دولت‌های پنجم و ششم به یک‌میلیارد متر مکعب، در دولت‌های هفتم و هشتم به چهار میلیارد متر مکعب و در دولت‌های نهم و دهم به ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب رسید که با وجود تلاش‌های دولت تدبیر و امید و تاکید شخص ریاست جمهوری این میزان در همین سطح باقی ماند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: هیچ کشوری در نقاط مختلف دنیا حق ندارد بیش از ۴۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر (بارش منهای تبخیر) برداشت کند اما در ایران بیش از ۱۱۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر برداشت می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از