روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 499
  • 721
  • 1,335,421
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز: سونامی سرطان را قبول نداریم !

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: شایعه‌ای به نام سونامی سرطان را قبول نداریم .
محمد حسین صومی در اولین کنگره‌ی تازه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان‌های دستگاه گوارش در تبریز و با اشاره به اپیدمیولوژی سرطان‌های دستگاه گوارش در ایران، اظهار کرد: سرطان به عنوان یکی از سه علت عمده‌ی مرگ و میر در جهان تلقی می‌شود و ۶۰ درصد از سرطان‌ها در کشورهای کم‌تر توسعه یافته اتفاق می‌افتد .
وی افزود: طبق تحقیقات به عمل آمده، مردان ۲۵ درصد بیشتر به سرطان‌های مختلف مبتلا می‌شوند. همچنین سرطان‌های ریه، سینه و معده از سرطان‌های شایع در جهان هستند .
وی عنوان کرد: حدود ۵۰ درصد کسانی که دچار سرطان می‌شوند، در همان سال اول فوت می‌شوند و اگر طول عمر سرطانی‌ها به بیش از پنج سال برسد، می‌توان از توانایی سیستم سلامت مطمئن شد .
صومی با اشاره به شاخص اچ دی آی گفت: این شاخص به شانس بقاء، برخورداری از آموزش و درآمد در یک کشور اشاره دارد و پایین‌بودن این شاخص با میزان بروز سرطان ارتباط مستقیم دارد .
وی گفت: در سال ۲۰۳۰ حدود ۲۴ میلیون نفر سالانه به سرطان مبتلا خواهند شد و طبق بررسی‌های به عمل آمده، سیگار یکی از عوامل بسیار موثر در بروز سرطان است. عفونت‌های متعدد، سبک زندگی، تغذیه، مصرف الکل و کاهش فعالیت فیزیکی نیز از دیگر علل بروز و شیوع سرطان به شمار می‌آیند .
صومی تاکید کرد: طبق تحقیقات، سرطان کبد در آینده کم‌تر خواهد شد، سرطان کبد در جامعه ی ما هشتمین علت مرگ و میر به شمار می آید .
وی عنوان کرد: سال گذشته حدود ۹۰هزار نفر سرطان ثبت شده در کشور داشتیم که حدود ۳۰ هزار نفر فوت شدند .
وی افزود: سرطان معده در کشور ما به عنوان اولین عامل مرگ و میر در مردان و دومین علت پس از سرطان سینه در زنان به شمار می‌آید .
رئیس دانشگاه علوم.پزشکی تبریز اظهار کرد: درطول پنج سال گذشته میزان بروز سرطان معده در استان کاهش ۲۰ درصدی داشته است. سرطان های معده، کلورکتال و مری جزو پنج سرطان شایع گوارشی در آذربایجان شرقی هستند.
محمد حسین صومی با اشاره به جایگاه ایران در آسیا گفت: ایران از نظر بروز سرطان معده در آسیا یازدهم و از نظر کنسرمری پنجم است.
صومی افزود: بیشترین آمار ابتلا به سرطان گاستریک متعلق به استان اردبیل است و برعکس در بندر عباس و کرمان میزان بروز سرطان معده بسیار پایین‌تر است .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز