روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 317
  • 1,569
  • 1,020,766
رازهایی که گروه خون شما افشا می کند!

آگاهی از نوع گروه خون می تواند پنجره ای به سوی شرایط سلامت شما باشد.
از بیماری قلبی تا سکته مغزی و برخی انواع سرطان، گروه خون می تواند اطلاعات جالب توجه ای را در اختیار شما قرار دهد.
احتمالا چندان به نوع گروه خون خود توجه ای نمی کنید، مگر این گه به تازگی خون داده باشید. حضور یا عدم حضور برخی مولکول های خاص به نام آنتی ژن های A یا B و همچنین پروتئینی به نام عامل Rh مشخص می کنند که کدام یکی از هشت گروه خون شامل A+، A-، B+، B-، AB+، AB-، O+، O- در رگ های شما جریان دارد.
با این وجود، این آنتی ژن ها تاثیری فراتر از ایجاد گروه های خونی مختلف داشته و بر سیستم های دیگر بدن مانند رگ های خونی، سلول های عصبی، و پلاکت های خون نیز تاثیرگذار هستند و بر همین اساس است که گروه خون ممکن است بر میزان خطر برخی بیماری ها اثرگذار باشد.
گروه A، B، AB: بیماری قلبی
گروه های خون به غیر از O دارای ۲۵ تا ۳۰ درصد سطوح بالاتر از پروتئین های انعقاد خون هستند که به نام های عامل فون ویلبراند و عامل VIII شناخته می شوند.
بنابر نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ در نشریه BMC Medicine منتشر شد، به واسطه این تفاوت، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی برای افرادی که دارای این گروه های خونی هستند ۱۵ درصد بیشتر است.
گروه خون O: خطر کمتر لخته های خون
با در نظر گرفتن این نکته که مقدار پروتئین هایی که به انعقاد خون کمک می کنند در افراد دارای گروه خون O کمتر است، احتمال کمتری وجود دارد که آنها از مشکلات مرتبط با لخته های خون رنج ببرند. البته باید توجه داشت که انعقاد خون از خونریزی بیش از حد جلوگیری می کند. البته عوامل بسیاری می توانند در شکل گیری لخته های خون نقش داشته باشند و نباید این گونه تصور کرد که برخورداری از گروه خون O موجب محافظت افراد شده یا به عنوان مثال، فردی دارای گروه خون A با خطر بیشتری در این زمینه مواجه است.
گروه خون O: مشکلات باروری
افرادی که دارای گروه خون O هستند ممکن است با اختلالاتی در زمینه بارداری مواجه شوند. پژوهشی که در کالج پزشکی آلبرت اینشتین انجام شد، نشان داد که افراد دارای این گروه خونی دو برابر احتمال بیشتری دارد از سطوح بالای هورمون محرک فولیکول برخوردار باشند که به کاهش ذخیره تخمدان ها منجر می شود.
گروه های خونی غیر از O: افزایش خطر سرطان معده
مطالعه ای که در نشریه BMC Medicine منتشر شده بود نشان داد که گروه های خونی غیر از O (A، B، AB) با خطر افزایش یافته سرطان های معده نیز مواجه هستند. واکنش التهابی به باکتری اچ پیلوری احتمالا عامل این شرایط است. این باکتری موجب بروز زخم های معده می شود.
گروه های خونی غیر از O: ترومبوز سیاهرگی عمقی
بنابر نتایج پژوهشی که در دانشگاه مینه سوتا انجام شد، به واسطه تفاوت در لخته شدن خون، افرادی دارای گروه های خون A/B در مقایسه با گروه خون O، ۳۱ درصد احتمال بیشتری دارد به ترومبوآمبولی سیاهرگی – لخته خونی که در سیاهرگ های پا، کشاله ران یا دست شکل می گیرد – مبتلا شوند.
گروه خون AB: از دست دادن حافظه
نتایج یک پژوهش نشان داده است افرادی که دارای گروه خون AB هستند ۸۲ درصد احتمال بیشتری دارد در آینده به مشکلات شناختی مبتلا شوند. برخورداری افراد دارای گروه خون AB از سطوح بالاتر عامل VIII ممکن است دلیل این شرایط باشد.
گروه خون A یا B: دیابت
مطالعه ای که در نشریه Diabetologia منتشر شد، نشان داد افرادی که دارای گروه خون A یا B هستند با ۲۱ درصد خطر بیشتر ابتلا به دیابت نوع ۲ مواجه هستند. در این میان، افرادی که دارای گروه خون B+ هستند با بیشترین میزان خطر مواجه هستند. در شرایطی که دلیل دقیق این شرایط مشخص نیست، اما به گفته پژوهشگران ممکن است این گروه های خونی بر میکروبیوم روده تاثیرگذار باشند که می تواند بر سوخت و ساز گلوکز و التهاب اثرگذار باشد.
گروه های خونی نمی توانند یک رژیم غذایی عالی را برای شما تعیین کنند
ممکن است چیزهایی درباره یک نوع رژیم غذایی که خوردن و پرهیز از برخی مواد غذایی بر اساس گروه خون را توصیه می کند، شنیده باشید. گفته می شود این رژیم غذایی می تواند سلامت انسان را بهبود بخشیده و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.
با این وجود، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد، نتیجه گیری کرد که هیچ مدرکی دال بر اثرگذار بودن این رژیم های غذایی وجود ندارد. مطالعه ای دیگر نشان داد که اگرچه دنبال کردن رژیم غذایی ممکن است موثر باشد، اما هیچ ارتباطی با گروه خون خاص یک نفر ندارد.
گروه خونی احتمالا چیزی درباره شخصیت شما بیان نمی کند
نظریه ای وجود دارد که بیان می کند گروه خون می تواند چرایی رفتار شما را تعریف کند. در شرایطی که تا حد زیادی ثابت نشده است، مطالعه ای در ژاپن نشان داد برخی صفات بین گروه های خونی متفاوت هستند. به عنوان مثال، افراد دارای گروه خون A امتیاز بالاتری در سماجت و پافشاری نسبت به گروه های خون B و O کسب کردند.
با این وجود، حتی پژوهشگران نیز به این نکته اشاره داشتند که داده های کافی برای اثبات ارتباط وجود ندارد. تا زمانی که اطلاعات بیشتری کسب کنیم، به نظر می رسد گروه خون شما نمی تواند بیانگر چرایی رفتار شما باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز