روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 1,118
  • کل بازدید ها: 877,968
رانندگی زنان در عربستان و مقاومت سنت

زنان عربستان سعودی اجازه رانندگی پیدا کردند. پادشاه عربستان بالاخره تصمیم گرفت به زنان این کشور اجازه دهد فرمان بدست بگیرند و در خیابان‌ها و اتوبان‌ها ویراژ دهند.
قرار است از شهریور سال آینده این قانون اجرا شود. در این میان اما برخی از مردان عربستانی به این قانون اعتراض کردند و اعلام کردند دوست ندارند زنان و دخترانشان رانندگی کنند پا به پای مردان. برخی مردان عرب سعودی بر اساس تفکر سنتی خود بر این باور هستند که زنان نباید رانندگی کنند. آنها کاری به قانون و دستور پادشاه هم ندارند.
به طور مثال رئیس یک شرکت تاکسیرانی در همین ارتباط گفت: «شما می‌توانید ممنوعیت آنها را لغو کنید، ولی نمی‌توانید مردان را مجبور کنید تا به زنان و خواهران خود اجازه رانندگی دهند. من کسی هستم که به عنوان رئیس خانواده تصمیم می‌گیرد، نه زنان.»
این رفتار بیانگر یک اصل اساسی در جوامعی است که مردم در آن با تفکرات سنتی زندگی می‌کنند. قانون نمی‌تواند سنت‌های آنها را زیر پا بگذارد.
در جوامع این‌چنینی قبل از قانون گذاری احتیاج به فرهنگ سازی است. تصور کنید مردی در عربستان سال‌ها به زنش اجازه نمی‌داده است در جامعه حضور پیدا کند ولی حالا همان زن می‌تواند در خیابان‌های عربستان رانندگی کند.
قطعا برای آن مرد قانون مهم نیست بلکه به آنچه اعتقاد دارد عمل می‌کند و به زنش اجازه نمی‌دهد سمت رانندگی برود.
وضع قوانینی این چنین در جامعه مثبت است اما این قوانین بدون آماده کردن ذهن بخشی از جامعه می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای کشور ایجاد کند.
فرهنگ سازی مناسب می‌تواند اندیشه جامعه سنتی را دچار تحول کند. آنها اگر بفهمند رانندگی زنان هیچ مغایرتی با دین اسلام و تفکر سنتی عربی ندارد قطعا اجازه خواهند داد زنان همچون مردان فرمان به دست بگیرند و رانندگی کنند.
نمی‌شود یک شب با یک قانون، تفکر بخشی از جامعه را که سال‌ها با آن زندگی کرده‌اند را تغییر دهد.
اگر فرهنگ سازی صورت به درست و زیربنایی انجام نگیرد ممکن است این قشر سنتی برای مقابله با قانونی که آن را غلط می‌پندارد دست به خشونت بزند.
شاید در روزها و ماه‌های آینده باید خود را آماده شنیدن اخباری از خشونت مردان علیه رانندگان زن در عربستان کنیم. مردانی که دوست ندارند وقتی پشت چراغ قرمز ایستاده‌اند، زنی را به عنوان راننده ماشین دیگری در کنار خود ببیند.
این تقابل سنت و قانون می‌تواند زمینه ساز یک بحران بزرگ اجتماعی شود و جامعه را سال‌ها در گیر خود کند. این اصل مختص جامعه عربستان نیست بلکه تمام جوامع سنتی را در بر می‌گیرد.
تنها راه حل این مشکلات فرهنگ سازی است حتی اگر این فرهنگ سازی سال‌ها طول بکشد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز