راهکار اروپایی در معرض شکست

ترامپ با توئیت خود ، آغاز برگرداندن تحریم ها علیه کشورمان را رسما اعلام نمود و بنابراین بسیاری از شرکت هایی که با ارز دلار با ایران به داد و ستد مشغول شوند مشمول این تحریم ها واقع خواهند گردید.
نخستین نشانه این تحریم ها را هواپیماهای ایرانی در استانبول تجربه کردند که از فروش بنزین به آنها ممانعت شد و سپس بزرگترین بانک چین اعلام قطع همکاری با ایران را رسانه ای کرد. اما تلاش های در آن سوی آتلانتیک برای نگه داشتن ایران در برجام هنوز هم ادامه دارد اما فقط در سطح سیاسی. حمایت اتحادیه اروپا از برجام، هرچند برای ما نان نشده است اما برای آنها ظاهرا دستمایه اتحاد بیشتر در برابر زیاده طلبی های امریکا شده است .
شنبه، «مایک پامپئو» و «استیو منوشین» وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا در یک کنفرانس خبری تلفنی، جزئیات بازگشت همه تحریم‌های رفع‌شده در نتیجه برجام را برای خبرنگاران توضیح دادند و در مقابل وزرای خارجه سه طرف اروپایی برجام، ساعاتی پس از اعلام کلیات دور جدید تحریم‌های آمریکا، بیانیه‌ای مشترک در خصوص تلاش‌های ادامه‌دارشان برای مقابله با این تحریم‌ها منتشر کردند.
گفتنی است اتحادیه اروپا در راستای حفظ ایران در برجام وعده داده بود برای مقابله با تحریم‌هایی که از ۱۳ آبان شروع می شود، یک کانال مالی ویژه ((Special Purpose Vehicle, SPV=spv) ایجاد می‌کند تا تعاملات مالی ایران و اروپا، برقرار باقی بماند.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قول داده بود که این کانال تا ۱۰ آبان باز شود ولی چند روز پیش اعلام شد که به دلیل پیدا نشدن جایی برای تأسیس دفتر این کانال، کار افتتاح به اوایل زمستان موکول می‌شود.
در بیانیه وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا، کسانی که از این کانال مالی استفاده کنند هم به تحریم تهدید شده اند .هرچند وزرای تروئیکای اروپا تنها به اظهار تاسف عمیق از بازگشت تحریم ها بسنده کردند اما مشخصا تا کنون هیچ اقدام عملی برای حمایت از ایران در بستر اقتصادی انجام نداده اند. نکته ای که ظریف، وزیر خارجه کشورمان هم دو ماه پیش به آن اذعان کرده بود.
کارشناسان بسیاری چشم به گشودن این کانال تبادل مالی داشتند تا بتوانند در مورد امکان مقابله اساسی با یکجانبه گرایی بین المللی آمریکا قضاوت کنند. هرچند اروپائی ها مشکلات فنی را عامل عدم تحقق این راهکار نشان میدهند اما ناگفته پیداست اگر این کانال مالی تاسیس نشود، برجام رسما به موزه تاریخ باید سپرده شود .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از