روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 273
  • 778
  • 1,125,623
راه‌های کنترل و پیشگیری از بروز سکته مغزی

عضو هیات علمی دانشگاه قره گزلی با بیان اینکه عوامل موثر در بروز سکته مغزی به دو دسته قابل کنترل و غیرقابل کنترل تقسیم می‌شوند، عنوان کرد: عواملی همچون سن و ژن جزو عوامل غیرقابل کنترل هستند. به عنوان نمونه با افزایش سن احتمال بروز سکته بالاتر می‌رود و در رابطه با ژن نیز در برخی خانواده‌ها بروز سکته مغزی شایع بوده که باید با مراقبت بیشتر، بروز آن را کنترل کرد.
قره گزلی با اشاره به برخی از فاکتورهای خطرساز ولی قابل کنترل در بروز سکته قلبی، عنوان کرد: فشار خون، دیابت، وزن بالا، استعمال دخانیات و بی‌تحرکی برخی از عوامل خطرساز بوده که با کمی برنامه‌ریزی قابل کنترل است.
این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه در صورت درمان سریع و به موقع می‌توان از بروز بسیاری از عوارض سکته قلبی جلوگیری کرد، افزود: در خصوص برخی از سکته‌های مغزی که به علت انسداد شریانی سرخرگی و یا شاهرگی ایجاد می‌شود، در صورت تشخیص، درمان و تزریق به موقع دارو در زمان طلایی یعنی حداکثر ۳ تا ۴ ساعت پس از بروز، می‌توان از عوارض سکته و معلولیت‌های ناشی از آن جلوگیری کرد. البته این مساله درباره سکته‌های وریدی یا خونریزی‌های شدید و در سنین بسیار بالا صدق نمی‌کند.
قره گزلی در خاتمه با بیان اینکه بروز سکته در مردان شایع‌تر است، افزود: با این حال، امروزه با کنترل دیابت، فشار خون و اصلاح شیوه زندگی می‌توان تا میزان زیادی بروز سکته مغزی را کنترل کرده و آمار مرگ و میر ناشی از آن را کاهش داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز