روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
راه حل مشکل بیکاری اشتغال صنعتی است

اسدلله عسگراولادی گفت: برای اشتغال نیاز به سرمایه گذاری داریم. اشتغال با حرف درست نمی شود. این مساله با سرمایه گذاری در صنعت و کشاورزی قابل حل است که روستاییان به سمت شهرها هجوم نیاورند.
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال صنعتی حدود ۶۰ میلیون تومان هزینه لازم است،اظهارداشت:«اگر بتوانیم اشتغال صنعتی را بالا ببریم مشکل بیکاری حل می شود. در جراید مختلف گفته ام وقتی مرحوم رجایی رییس جمهور بود، کابینه اش ۳۶ میلیون نفری بود. خودش این را میگفت و دلیلش هم این بود که در آن زمان جمعیت کشور ۳۶ میلیون نفر بود.»
او افزود:«الان جمعیت کشور ما به ۸۰ میلیون رسیده و ۴۰ میلیون نفر زیر ۳۱ سال داریم. حدود ۲۰ میلیون نفر آماده کار داریم. حاال اگر این عدد را به ۳۱ سال تقسیم کنیم سالی ۵/۱ میلیون نفر به مرز بیست سالگی تحویل جامعه داده ایم که این میزان به شغل نیاز دارند.»
عسگراولادی با بیان اینکه نیمی از جمعیت نیاز به شغل و خانه دارند،گفت:«اگر شغل نداشته باشند نمی توانند ازدواج کنند و زندگی کنند. بیکار بودن این حجم از نیروی کار قطعا به بزه‌ کاری اجتماعی و مشکلات عدیده ای منجر خواهد شد.»
او اضافه کرد:«پس باید اولین کار دولت این باشد که سالانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کند که این کار تنها از طریق سرمایه‌گذاری ایجاد می شود.»
این تاجر با سابقه با ذکر مثالی خاطرنشان کرد:«حاج میرزا آقاسی در دوره قاجار وقتی مشاهده کرد مردم روستایی در اثر قطحی به شهرها هجوم آورده اند، دستور داد هرچه چاهکن هست را خبر کنند. حدود ۲۰۰ چاه کن را آوردند. گفت در تپه ها قنات بزنید. هر کدام ،۳۰۲۰ نفر کارگر را با خود بردند و کار کردند. بعد از یک هفته گفتند ما رفتیم اما در این تپه ها به آب نمی رسیم. آقاسی گفت به «آب» نمی رسید اما به «نان» که می رسید. من در فکر نان شما هستم.»
او در پایان گفت:«اگر الان بخواهیم برنامه ای داشته باشیم و دو هزار کیلومتر اتوبان بسازیم که به اصطلاح کمترین ارزبری را هم برای ما دارد، جوانها را باید به کار گرفت؛ اگر دولت هم مشکل دارد باید کار را به دست مردم بسپارد و با این کار اشتغال ایجاد کند.»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز