روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 527
  • 899
  • 1,048,944
رای دادگاه لاهه و فرصتی دیگر برای ایران

منصوریآرمانخواهی و واقع گرایی دو مفهومی هستند که در طول تاریخ منازعات سختی بین آنها وجود داشته است . این منازعه البته در جایی حساس تر و پیچیده تر می شود که در خصوص موضوعاتی مرتبط با منافع و علایق یک ملت پدید آید.
رای دیوان کیفری لاهه به نفع ایران را میتوان محملی برای این بحث قرار داد.
در پرونده شکایت کشورمان از امریکا بابت نقض پیمان مودت که با آب و تاب فروانی حتی توسط به اصطلاح انقلابیون نیز رسانه ای میگردد نکته ای وجود دارد که بایستی نسبت بدان تعمق بیشتری داشته باشیم.
اول اینکه بدانیم یک پیمان مودت که در قراردادهای بین المللی ارزش نسبتا پائینی دارد، بعد از ۶۰ سال میتواند زمینه ای برای احقاق حق ملت ایران در عرصه حقوق بین المللی باشد.
نکته دومی که این خبر ذهن ها را به خود معطوف میکند این است که در طول ۴۰ سال گذشته تا چه میزان توانسته ایم از ظرفیت دادگاه ها، نهادها و رویه های بین المللی به نفع کشورمان استفاده کنیم .
پاسخ به این سئوالات و تعمق دراین نکته نیازمند یک بحث بسیار مشخص است و آن اینکه زوایه دید ما نسبت به نهادهای بین المللی چگونه است؟
آرمانگرایان داخلی معتقدند که همه نهادها، قوانین و رویه های بین المللی صرفا ابزاری در دستان آمریکا و صهونیزم جهانی است و کشورما با عضویت در این نهادها صرفا به طعمه ای برای استکبار تبدیل شده است.
مثلا نگاه کنید به تیتر کیهان که نوشته بود دلیل اصلی کاهش قیمت دلار این بود که احتمال عضویت ایران در کارگروه fatf پایین آمده بود چرا که به زعم کیهان عضویت دراین کاگروه، زمینه ساز استثمار ملت ایران خواهد گردید.
همین رای دادگاه لاهه برای کشیدن خط بطلان بر روی این نحوه تفکر به نظر کافی می رسد. بدون اینکه در دعوای آرمانگرایان یا واقع گرایان بخواهیم یک سمت ماجرا را بگیریم و دچار قضاوت بشویم این مسئله را باید طرح نمود که در دنیای امروزی، روابط بین الملل کشورها اعم از عضویت آنها درنهادها، ارگان ها و سازمان های بین المللی و تبعیت از اقتضائات آن ، امری بسیار مهم و واضح است.
تصمیم گیری در بسیاری از موضوعات داخلی ، نیازمند تعیین تکلیف رابطه کشور با عرصه روابط بین المللی است. یا این عرصه را به رسمیت میشناسیم و بعنوان یک بازیگر داخل آن بدنبال حفظ منافع خود هستیم یا اینکه مسیر دیگری را انتخاب میکنیم که دراین صورت باید مسئولیت هزینه های این انتخاب را با شفافیت تمام بر عهده بگیریم.
کوتاه سخن آنکه مقام معظم رهبری در تجمع پنج شنبه گذشته اشاره مهمی به موضوع قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در عرصه مناسبات جهانی نمودند و آمریکا را فاقد این محور مهم دانستند . به نظر میرسد شخص رهبری نیز از مدافعان استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان های بین المللی به نفع منافع ملی کشورمان است.
بنابراین لازم است دستگاه دیپلماسی کشورمان برای بهره مندی از این چارچوب منطقی به منظور حصول منافع ملی نهایت تلاش خود را به کار گیرد.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز