روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 36
  • 514
  • 1,144,805
رای مردانه مجلس علیه یک تصمیم زنانه

نمایندگان مجلس با پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس مبنی بر اختصاص حداقل یک ششم فهرست‌های انتخاباتی به زنان در حوزه‌های انتخابیه بالای ۶ کرسی نمایندگی مخالفت کردند.
بر اساس این پیشنهاد، در کرسی‌های دارای ۴ و ۵ کرسی نمایندگی ۲ نفر از فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد و در حوزه‌های دارای ۶ کرسی نمایندگی و بالاتر یک سوم فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد.
طبق این پیشنهاد، حوزه‌های انتخابیه دارای یک یا دو کرسی نمایندگی تحت تأثیر این پیشنهاد قرار نمی‌گرفتند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۷۶ رأی موافق، ۱۰۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر با این پیشنهاد هم مخالفت کردند.
طرح پیشنهادی فراکسیون زنان با موافقت کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس و دولت همراه بود.
پروانه سلحشوری عضو فراکسیون زنان و کمیسیون فرهنگی مجلس در همین مورد به عصر ایران گفت: ما نمایندگان زن برای تصویب این پیشنهاد تلاش کردیم و بسیاری از نمایندگان مجلس نیز موافقت خود را با آن اعلام کردند اما پس از رای گیری در صحن علنی مجلس تنها ۷۶ نماینده که ۱۷ نفر آنها ما زنان بودیم به این طرح رای مثبت دادند.
نکته جالب است که تعداد بسیاری از نمایندگان مرد مجلس، هنگام رای گیری با نشان دادن عدد ۴ و بالا بردن دست خود موافقت خود را با این طرح اعلام کردند اما در هنگام رای گیری به گونه دیگری عمل کردند و رای منفی دادند.
این نمایندگان مرد می‌گویند بر اساس قانون اساسی مرد و زن با هم برابر هستند و این طرح تبعیض ایجاد می‌کند و این درحالی است که زنان در جامعه ایران به شدت در موقعیت تبعیض قرار دارند.
این رفتار نشان می‌دهد که مردان، دوست ندارند زنان به حوزه‌هایی که آنها ورود کرده‌اند وارد شوند و رای نمایندگان مجلس به این طرح به خوبی حکایت از این معنا دارد.
در بسیاری از طرح‌های مطرح شده در مجلس وقتی کمیسیون و دولت نظر مثبت می‌دهند، دیگر نمایندگان به واسطه کار کارشناسی شده همکاران خود در مجلس و دولت، به طرح رای مثبت می‌دهند اما اینبار برخلاف نظر کمیسیون و مجلس، اکثریت نمایندگان به پیشنهاد اختصاص ۲۵ درصد نامزدهای انتخابات مجلس در هر استان به بانوان رای منفی دادند.
به نظر می‌رسد حالا که مردان تمایلی به حضور بانوان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی ندارند، در انتخابات‌های مختلف زنان وارد گود شوند و با رای خود، بانوان را راهی پارلمان کنند و از حق خود دفاع کنند.
حضور زنان در مجلس می‌تواند به احقاق حق، بانوان ایرانی در پارلمان کمک کند. قطعا مردان نمی‌تواند، تصمیم‌های درستی برای زنان ایرانی بگیرند چون شناخت کافی از آنها ندارد. الان در مجلس تنها ۱۷ نماینده زن وجود دارد. این آمار در مجلس نهم تنها ۹ نماینده بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز