روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۶/۰۹/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 44
  • بازدید دیروز: 727
  • کل بازدید ها: 488,251
رتبه ۱۲۰ ایران در جهان !

طبق آخرین گزارش بانک جهانی از وضعیت بین‌المللی شاخص سهولت انجام کسب‌وکار (doing business 2017)، جایگاه ایران بین ۱۹۰ کشور در رتبه ۱۲۰ جهانی قرار گرفت که بر این اساس در دوره فعالیت دولت یازدهم جایگاه بین‌المللی کشور از رتبه ۱۵۲ در سال ۲۰۱۳ میلادی به رتبه ۱۲۰ در سال ۲۰۱۷ میلادی ارتقا یافت
به عبارتی دیگر رتبه کشور در شاخص انجام کسب و کار به‌طور متوسط سالانه ۸ پله ارتقا داشته است. البته اگرچه در ۳ساله دولت یازدهم شاخص کسب‌وکار جهانی ایران ۲۲رتبه ارتقا یافته است، اما طبق آخرین گزارش اعلان‌شده بانک‌جهانی برای سال ۲۰۱۶رتبه ایران، ۱۱۸ بود که برای سال ۲۰۱۷، دو رتبه سقوط کرده است.
شاخص انجام کسب وکار بانک جهانی شامل ۱۰زیرشاخص شروع کسب و کار (رتبه۱۰۲)، اخذ مجوز ساخت (رتبه ۲۷)، دسترسی به برق (رتبه ۹۴)، ثبت مالکیت (رتبه ۸۶)، اخذ اعتبارات (رتبه ۱۰۱)، حمایت از سهامداران خرد (رتبه ۱۶۵)، سهولت پرداخت مالیات (رتبه ۱۰۰)، تجارت فرامرزی (رتبه۱۷۰)، سهولت اجرای قراردادها (رتبه ۷۰)، ورشکستگی و پرداخت دیون (رتبه ۱۵۶) است.
آن‌طور که از جدول منتشرشده بانک‌جهانی برمی‌آید، امتیاز فاصله تا اقتصاد پیشرو ایران در سهولت انجام کسب‌وکار ۵۷٫۲۶ است که نشان‌دهنده افزایش امتیاز نسبت به سال گذشته است. در میان نماگرهای گزارش بانک‌جهانی بهترین رتبه مربوط به اخذ مجوز ساخت است که ایران در این نماگر در جایگاه ۲۷ قرار گرفته که در مقایسه با ۲۰۱۶، ۲پله بهبود یافته است و بدترین رتبه مربوط به نماگر تجارت فرامرزی با رتبه ۱۷۰ است و نسبت به سال گذشته ۳ پله سقوط کرده است، البته سال گذشته نیز این نماگر بدترین رتبه را در میان نماگرهای گزارش بانک جهانی داشت.
 به‌هرحال هرچند جدول منتشرشده بانک‌جهانی، اعلام اولیه است و ممکن است در اعلام تفضیلی تغییر کند اما باتوجه به جزئیات این جدول به‌نظر می‌رسد، وضعیت کسب‌وکار ایران نه‌تنها نسبت به گزارش قبلی تغییر چندانی نکرده است؛ به‌طوری که در سال ۲۰۱۶ امتیاز فاصله تا اقتصاد پیشرو ۵۷٫۴۴ و در سال ۲۰۱۵ ۵۶٫۷۴ بوده است و برای سال ۲۰۱۷ این امتیاز به ۵۷٫۲۶ رسیده است که عملا نشان‌دهنده وضعیت ایستایی ایران در این شاخص دارد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
همگام با تبریز 2018
اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
سامانه پیامکی
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
تصویر روز