روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 93
  • 507
  • 1,125,950
رجز بزرگ نهادگرا در تبریز

ماه هاست که رسانه ها بخصوص از نوع اقتصادی آن عرصه تقابل فکری دو طیف مهم اقتصادی کشور است : نهادگرایان در برابر لیبرال ها. نهادگرایان بر اهمیت نهاد ها و تاثیر آن بر رفتارهای اقتصادی دولت و حتی شهروندان تاکید مینمایند و لیبرال ها عرصه اقتصادی را با دست نامرئی آدام اسمیت تعقیب میکنند . آنها بر علم اقتصاد آن هم از نوع آزاد آن و فارغ از دخالتهای دولتی تکیه دارند. تقابل این دو طیف متخصص که هرکدام سهم های زیادی از مشاوره های مسئولین ارشد مملکتی را بر عهده دارند، زمینه جنجال های فکری عمده ای در کشور شده است . صبح جمعه اما ، موعد حضور یکی از اقتصاددانان ارشد متعلق به طیف نهادگرا در تبریز بود . اتاق بازرگانی تبریز جائی بود که فرشاد مومنی ، مشاور اقتصادی میرحسین موسوی رجز بزرگی را سر داد .
مومنی مباحث خود را با مقدمه توسعه و رابطه آن با فناوری آغاز کرد. نویسنده کتاب مهم تحولات تکنولوژی و آینده اقتصاد ایران در خصوص مفهوم توسعه اظهار داشت : تحولات داخل موضوع توسعه بیش از کل تحولات در حوزه های معرفتی برآورد می شود و از این روی برای مسائل پیچیده راه حل دم دستی نداریم. وی با تاکید بر اینکه برآورد های رسمی حکایت از وجود ۵۰ میلیون حساب بانکی غیر شفاف و مجعول دارد ،گفت با انبوهی از عدم شفافیت ها مواجهیم و دلیل آن هم اقتصاد رانتی است .
وی مهمترین مساله توسعه نیافتگی را عدم تصور صحیح از توسعه دانست و گفت : ابتدا باید ندانسته های خود را لیست کنیم و تکلیف خود را باید با شناخت مساله روشن کنیم، چون برای حل مسائل مان عجله داریم و دم دستی ترین راه حل را بر میگزینیم و هموراه نتیجه عکس میگیریم .
این اقتصاد دان نهادگرا، دو متغیر تعیین کننده توسعه را نهادها و فناوری دانست و گفت : به حاشیه کشیده شدن فناوری یک حکمت رانتی دارد و بدلیل ترکیب نشدن نهاد و فناوری تاثیری در زندگی مردم مشاهده نمیشود . وی گفت : ۳۴۰ میلیارد دلار واردات کالای سرمایه ای در ۲۵ سال اخیر داشته ایم اما سئوال اینجاست که چرا دستاوردی در کیفیت زندگی مردم و جایگاه مطلوب کشور در دنیا نداریم؟
علم مهجور است
وی با انتقاد از نحوه مواجهه با علم در کشور گفت: معنایی که از مفاهیم اراده میکنیم سقف تجلی مصداق آن مفهوم را ایجاد میکند. مثلا وقتی فناوری را به انتقال ماشین آلات تنزل میدهیم نتیجه این میشود که از سال ۶۵ تا کنون فقط ۳۴۰ میلیارد تومان ابزار تکنولوژی وارد شده اما تاثیری در سطح برخورداری ما نداشته است. مدرک نمونه دیگری بود که وی به تصور غلط درباره مدرک اشاره کرد و گفت: در سال ۶۵ تنها ۱۸۰هزار مدرک دانشگاهی داشتیم که در سال ۹۵ شده ۱۳میلیون اما دستاوردی نداشته ایم چرا که درکی که از دانشگاه، هویت جمعی پیدا کرده کارخانه مدرک سازی بوده و نخستین بار مرحوم بازرگان در سال ۴۱ به موضوع مدرک فروشی دانشگاه تهران انتقاد کرده بود.
وی تاکید کرد مخرب تر از شیوه آموزش حافظه محور وجود ندارد که متاسفانه کشور ما اینگونه با آموزش مواجه شده ایم .
وی از برخورد تحقیرآمیز با مفاهیم نظری انتقاد کرد و گفت اهل نظر را به تئوری بافی متهم میکنند و در حالیکه قاعده کار ما آزمون و خطاست و استفاده اصولی از علم در کشور ما جایگاهی ندارد. نحوه مواجهه ما با اولین و آخرین شوک نفتی در سالهای ۵۲با ۸۴تا۹۰ مورد تحقیق قرار گرفته است که ۸۵ درصد خطاهای سیاستی در شوک نفتی اول در سیاستهای ما در شوک نفتی دوم در سالهای ۸۴ تا ۹۰ عینا تکرار شده است .
فرشاد مومنی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : چرا در حالی که در اواخر قرن ۱۸ همه اروپا یکسان و همگن بودند اما توسعه فناورانه در انگلستان رقم خورد، و تنظیم بهنجار رفتارهای مالی دولت را عامل این تحول دانست .
وی افزود: از سال ۱۳۳۵ تا کنون نا امنی حقوق مالکیت مانند ۱۰ساله اخیر نبوده است . سابقه تاریخی نقض حقوق مالکیت به دوران صفویه برمیگردد که ۸تکنولوژی موجود آن دوران در خدمت تعرض دولت به حقوق مالکیت فردی مردم بوده است و امروزه بیش از ۹۰درصد بنگاه های ایران تک نفره است چون نا امنی موجود ، فرهنگ کار خاص خودش را هم تولیدمیکند.
رجز بزرگ
مومنی در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان در خصوص اختلاف دیدگاه های موجود بین نهادگرایان و لیبرال ها، بدون اینکه وارد حاشیه های این دعوای علمی شود با برخوردی کاملا اخلاقی ، اظهار داشت :
ذخیره دانایی به اندازه کافی در دانشگاه های ما وجود دارد و متاسفانه سیاسیون علاقه ای برای استفاده از این داده ها ندارند. البته اختلافاتی با هم داریم که یقینا کمتر از اختلافات پزشکان متخصص باهم هست. اما این جا یک رجز بزرگ می خوانم . در۳۰ سال گذشته ده ها بار بر اساس همین بنیان های علمی خودمان پیش بینی های صحیح اقتصادی داشته ایم . این دوستان اقتصاد لیبرالی هم کارنامه پیش بینی های خود را نشان دهند تا مقایسه کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز