روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۴/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 214
  • 696
  • 1,076,745
رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی منحصربفردترین رصدخانه کشور

رئیس دانشگاه تبریز گفت:رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی تبریز به عنوان منحصربفردترین رصدخانه کشور شناخته شده است.
رضا پورمحمدی در بازدید استاندار آذربایجان شرقی و اعضای شورای شهر تبریز از رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این مطلب اظهار کرد: این رصدخانه در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر تبریز بر فراز کوه بلیندی مستقر است که به عنوان منحصربفرد ترین رصدخانه های کشور شناخته می شود.
وی افزود: این رصدخانه دارای سه تلسکوپ شامل یک تلسکوپ خورشیدی و دو تلسکوپ ۴۰ و ۶۰ سانتی متری کاسگرین با پانل الکترونیکی و رصد ستارگان تا قدر ۱۱ است که در حال حاضر بزرگ ترین تلسکوپ فعال ایران است؛ هر کدام از این تلسکوپ ها درگنبدهای جداگانه قرار دارند و هر گنبد دارای سه طبقه است.
رئیس دانشگاه تبریز در ادامه اظهار کرد: رصد خانه خواجه نصیر الدین طوسی در حال حاضر بزرگ ترین رصدخانه فعال کشور است که می تواند پاسخگوی نیازهای رصدی محققین از سراسر کشور باشد.
وی با اشاره به هدف از بازدید مسئولان استانی و شهری از این رصدخانه اظهار کرد: برای تأمین زیرساخت ها جهت بازدید پژوهشگران و دانشمندان از این سایت گردشگری علمی، با مشکل روبرو هستیم که با بازدید مسئولان استانی و شهری از این مجموعه امیدواریم این مشکلات رفع شود.
وی همچنین رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز را بهترین مکان گردشگری برای جذب گردشگران داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: امروز در این مکان شاهد حضور گردشگران و پژوهشگران فرانسوی بودیم که می توان با معرفی مناسب این مکان، شاهد افزایش گردشگران داخلی و خارجی باشیم.
پورمحمدی همچنین از نبود اینترنت در این مجموعه خبر داد و گفت: در صورت وجود اینترنت پرسرعت در رصدخانه، می توان از جای جای کشور به راحتی ستارگان و خورشید را رصد کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز