روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 505
  • 769
  • 1,387,507
رفع بحران بیکاری با تربیت «پنجه‌های کارآمد»

رئیس دانشگاه فنی‌ و‌حرفه‌ای کشور با اشاره به ظرفیت های بی نظیر این دانشگاه در پرورش مهارت های فنی افراد ، گفت: این دانشگاه با تربیت «پنجه‌های کارآمد» به رفع بحران بیکاری کمک می‌کند.
ناصر شمس با حضور در دانشگاه فنی و حرفه ای تبریز در جمع خبرنگاران با اشاره به قدمت ۵۰ ساله دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور،گفت: تا قبل از سال ۱۳۹۰ این دانشگاه با نام مجموعه مراکز فنی و حرفه ای شناخته می شد که بعد از این سال تبدیل به یک دانشگاه زیر نظر وزارت علوم شد.
وی اظهار داشت: در کشور ما اکثر دانشجویان به دنبال گرفتن مدارک بالایی همچون دکترا هستند ولی این موضوع قابل انکار نیست که تعداد بسیار زیادی فارغ التحصیل فوق لیسانس و دکترای بیکار داریم.
وی با ابراز ناراحتی از عدم اطلاع کشور از ظرفیت های دانشگاه فنی و حرفه ای، بیان کرد: در کشور های خارجی جوانان به دنبال مکانی هستند تا به جای مدرک، توانمندی های خود را افزایش دهند و درآمدی داشته باشند که در کشور، تنها دانشگاه‌ فنی‌و‌حرفه‌ای است که در زمینه مهارت‌افزایی و توانمند کردن دانشجویان تمرکز دارد و اکثر دروس ارایه شده در این دانشگاه به صورت عملی است.
رئیس دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای کشور با بیان اینکه عدم شناخت درست کشور از ظرفیت های بی نظیر دانشگاه یک ضعف به حساب می آید، اظهار کرد: عدم شناخت لازم از دانشگاه فنی و حرفه ای چه از سوی جوانان و چه والدینی که راهنمای راه آنها هستند یکی از دلایل ترجیح ندادن این مجموعه در انتخاب های اول آنهاست.
وی با ذکر این نکته که یکی از دلایل وجود بحران در حوزه اشتغال از نگاه نادرست به دانشگاه فنی و حرفه ای ناشی می شود اذعان داشت: این دانشگاه در جایگاهی است که اکنون ۷۰ درصد فارغ التحصیلان آن جذب بازار کار می‌شوند.
وی با اشاره به ظرفیت های بی نظیر این دانشگاه در پرورش مهارت های فنی افراد گفت: این دانشگاه با تربیت «پنجه‌های کارآمد» به رفع بحران بیکاری کمک می‌کند.
وی با تاکید بر ضرورت افزایش شناخت در خصوص دانشگاه فنی و حرفه ای، ادامه داد: در دنیا بالای ۱۵ هزار عنوان شغلی وجود دارد، اما در کشور ما تنها دو هزار عنوان شغلی وجود دارد، این دانشگاه ظرفیت دارد تا بر اساس نیاز کشور، عنوان شغلی ایجاد کرده و نیروی کارآمد نیز برای آن شغل‌ها تربیت کنیم.
شمس همچنین مشکلات این دانشگاه را کمبود درآمد، منابع مالی و کمبود نیروی انسانی دانست و بر ضرورت افزایش همکاری دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی با این دانشگاه تاکید کرد.
وی دیگر مسئله دانشگاه فنی و حرفه ای را عدم ارتباط با صنعت و بخش خصوصی خواند و تصریح کرد: اگر بخش خصوصی فعالیت‌های دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای را بشناسد و سرمایه‌گذاری کند، ما نیز توانایی تامین نیروی کار مورد نیاز صنایع مختلف را پیدا می کنیم.
وی با اشاره به فعال بودن دانشجویان دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای در بخش پژوهشی تشریح کرد: در دو ماه اخیر ۱۲۰ طرح پژوهشی به ما ارسال شده که شامل طرح‌های ارزشمندی همچون ساخت دستگاه‌های تولید کننده است، از بخش خصوصی تقاضا می‌کنیم در این زمینه وارد کار شده و سرمایه‌‌گذاری کند.
رئیس دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای کشور در پاسخ به سوال خبرنگار نصر در خصوص ارتباط این دانشگاه با مراکز علمی و دانشگاهی کشورهای دیگر گفت: مذاکراتی با د‌انشگاه‌های، تاجیکستان، آذربایجان، بخش کردستان عراق و … انجام داده ایم و در نظر داریم علاوه بر جذب دانشجو، شعبات بین‌المللی دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای را در آن کشورها ایجاد کنیم.
وی به تعامل با کشور آلمان نیز اشاره کرد و ادامه داد: از تجربیات این کشور در زمینه ارتباط با صنعت و آموزش اساتیداستفاده خواهیم کرد و حتی اولین گروه ۱۰ نفره دانشجوی آلمانی از مهرماه در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای تحصیل خواهند کرد.ما نیز اعزام دانشجو خواهیم داشت.
شمس در ادامه این نشست از ایجاد ۱۵ مرکز رشد در سال‌جاری خبر داد و گفت: این مراکز با هدف تبدیل ایده به محصول و تجاری‌سازی محصولات دانشجویان ایجاد می‌شود و در نظر داریم سال ۹۷ نیز ۱۶ مرکز رشد راه‌اندازی کنیم.
وی همچنین به ایجاد سایت فروش آنلاین محصولات تولیدی دانشجویان اشاره کرد و اظهار داشت: دانشجویامن می‌تواند از طریق همین سایت و زیر قیمت بازار، این محصولات را به فروش رساند.
وی در انتها از تحصیل ۲۰۰ هزار دانشجو در مراکز فنی‌و‌حرفه‌ای در سطح کشور اعلام کرد و افزود: همه ساله ۴۰ الی ۴۵ هزار دانشجو جذب می‌کنیم که باتوجه به ظرفیت موجود، می‌توانیم چندین برابر این آمار دانشجو جذب کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز