روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 420
  • 1,575
  • 1,392,856
رقابت چهره‌های مطرح در گران‌ترین جایزه کتاب ادبی

جایزه ادبی «دوبلین» که عنوان گران‌ترین جایزه کتاب ادبی جهان را یدک می‌کشد، فهرست طلایی ‌نامزدهای اولیه این دوره‌اش را اعلام کرد.
«آیریش تایمز» نوشت: جایزه ۱۰۰ هزار یورویی «دوبلین» که تا دو سال پیش با عنوان «ایمپک دوبلین» برگزار می‌شد، در این دوره اسامی ۱۴۷ نویسنده برگزیده را به عنوان نامزدهای اولیه اعلام کرد. در این فهرست نام دو نویسنده برنده نوبل ادبیات و چهار برنده جایزه «من بوکر» دیده می‌شود.
«اورهان پاموک» برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ و برنده جایزه «ایمپک دوبلین» برای رمان «شوری در سر» در این رقابت نامزد شده. اما او تنها برنده نوبلی نیست که برای جایزه ۱۰۰ هزار یورویی «دوبلین» ۲۰۱۷ نامزد شده؛ نام‌ «ماریو بارگاس یوسا» برنده نوبل ۲۰۱۰ هم در این فهرست به چشم می‌خورد. «یوسا» برای رمان «قهرمان محافظه‌کار» که توسط «ادیث گراسمن» به انگلیسی برگردانده شده، شانسش را برای دریافت این جایزه امتحان می‌کند.
در این فهرست نام هفت نویسنده مطرح ایرلندی از جمله «آن انرایت» و «جان بنویل» برندگان پیشین جایزه «من بوکر»، ‌ «لوییز اونیل»، ‌ «ادنا اوبراین» و «کوین بری» برنده پیشین این جایزه دیده می‌شود.
«پل بیتی» و سه برنده «من بوکر» دیگر هم برای کسب این جایزه تلاش می‌کنند.
از میان این ۱۴۷ نامزد، ‌بیش از ۳۰ تن آن‌ها نوقلم هستند و ۴۳ کتاب هم از میان آثار ترجمه‌شده به انگلیسی برگزیده شده است. نامزدهای اولیه جایزه «دوبلین» از ۱۰۹ شهر در ۴۰ کشور جهان انتخاب شده‌اند.
«ویلیام تی. ولمان» برنده جایزه ملی کتاب آمریکا، «ویت تان نگوین» برنده «پولیتزر» ۲۰۱۶ و «آن تایلر» از دیگر نامزدهای برجسته گران‌ترین جایزه کتاب ادبی دنیا هستند.
از میان نویسندگان انگلیسی که به این فهرست راه پیدا کرده‌اند، می‌توان به «کیت اتکینسون» نویسنده رمانی «خدایی در ویرانه‌ها»، ‌ «پاتریشیا هاوکینز» نویسنده کتاب پرفروش «دختری در قطار»، «سباستین فالکس» و «ویلیام بوید» که پیش‌تر تا مرحله نهایی جایزه «دوبلین» بالا آمده بود، ‌ اشاره کرد.
«یاسمینا خضرا» از الجزیره که پیش‌تر دوبار نامزد نهایی این جایزه ادبی شده و «میشل هولبک» برنده پیشین جایزه «دوبلین» هم در این رقابت حضور دارند.
کانادا با ۱۴ نویسنده، یکی از کشورهایی است که بیشترین شانس را برای دریافت این جایزه گران‌قیمت در دست دارد. «پاتریک دوویت» از نویسندگان نام‌آشنایی است که برای کسب «دوبلین» ۲۰۱۷ رودرروی هم‌وطن مشهور و برنده «بوکر» خود، یعنی «مارگارت اتوود» قرار گرفته است.
فهرست نامزدهای نهایی این دوره از جایزه «دوبلین» روز یازدهم آوریل مشخص خواهد شد.
جایزه بین‌المللی «دوبلین» که تا دو سال پیش با عنوان «ایمپک دوبلین» برگزار می‌شد، گران‌ترین جایزه کتاب ادبی جهان است که به یک رمان تعلق می‌گیرد. مبلغ نقدی این جایزه ۸۰ هزار پوند (معادل ۱۰۰ هزار یورو) است.
کتابخانه‌های عمومی سرتاسر جهان می‌توانند عناوین برگزیده خود را برای شرکت در این رقابت بین‌المللی معرفی کنند. از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به «جیم کریس»، «کالوم مک‌کن» و «دیوید مالوف» اشاره کرد.
این جایزه به کتاب‌هایی که به زبان انگلیسی نوشته یا ترجمه شده و در فاصله زمانی یک‌ سال اخیر منتشر شده باشند، تعلق می‌گیرد. شورای شهر دوبلین ایرلند با همکاری دولت دوبلین و کمپانی ایمپک برگزارکنندگان این جایزه ادبی هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز