روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 162
  • 700
  • 1,332,102
رنگ آمیزی آجیل با رنگ‌های غیر مجاز

رئیس انجمن علوم وصنایع غذایی ایران گفت: پر رنگی بسیاری از آجیل های به اصطلاح مرغوب و صادراتی، حاصل رنگ های اضافه شده به خوراکی جات است که بیش از حد مجاز و یا با ترکیبات شیمیایی به محصول اضافه شده است.
محمد حسین عزیزی گفت: آجیل از جمله تنقلاتی است که بسیار مورد توجه مردم قرار می گیرد و با رنگ و لعاب های جذاب، هر بیننده ای را به خرید تشویق می کند. وی افزود: یکی از عوامل جذابیت آجیل ، رنگ های خوراکی است که در پسته، انواع تخمه و بادام و غیره استفاده می شود و متاسفانه به اسم محصول صادراتی و مرغوب توزیع شده و سودهای زیادی را روانه جیب سودجویان کرده است. رئیس انجمن علوم وصنایع غذایی ایران خاطر نشان کرد: رنگ های مصرفی در خوراکی ها حاصل مواد طبیعی و خالص، و یا ترکیبات شیمیایی است که اثرات سویی در بدن و سلامت محصولات طبیعی خوراکی دارند. بسیاری از این رنگ ها از کشورهای دیگر وارد شده است که کیفیت آن بستگی به کشور تولید کننده آن دارد.
وی عنوان کرد: روی بسته بندی رنگ های خوراکی باید تاریخ ، استاندارد غذایی و شماره درج شده و مجوز لازم را کسب کرده باشد. با این حال حتی رنگ های مجاز خوراکی، نیز باید به اندازه تعیین شده مصرف شود و استفاده بیشتر آن می تواند خطرساز شود. عزیزی یادآور شد: رنگ های مجاز مصرفی در مواد خوراکی، خالص و عاری از سموم و مواد شیمیایی است در حالی که در برخی موارد شاهد رنگ های غیر طبیعی بر آجیل و خوراکی هایی چون برگه های زردآلو هستیم که با ظاهر فریبنده، خریداری شده و مصرف می شود. وی اذعان داشت: دفع سموم حاصل از رنگ های خوراکی از بدن بسیار مشکل و مسمومیت زا است بنابراین به مردم توصیه می شود حتما از آجیل های خام و بدون نمک و رنگ های پررنگ استفاده کنند و گول ظاهر فریبنده آجیل را نخورند. همچنین این محصولات را از مغازه های معتبر خریداری کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز