روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 222
  • بازدید دیروز: 1,407
  • کل بازدید ها: 843,841
روایت متفکر آمریکایی از واقعه عاشورا

پیتر چلکوفسکی، است. بخش عمده‌ای از تحقیقات وی مربوط به اسلام شیعی و به‌طور خاص محرم و واقعه کربلا است. او در این حوزه تاکنون سه کتاب و مقالات متعددی درباره امام حسین(ع) و واقعه کربلا نوشته است.
یک شبه عاشق محرم شدم
ماجرای آشنایی چلکوفسکی با واقعه عاشورا به سفر وی به ایران برمی‌گردد. زمانی که وی برای تحقیقاتش به شهر رشت سفر کرده بود با اجرای یک مراسم تعزیه مواجه شد. وی در این باره می‌گوید: «یک‌شبه عاشق محرم شدم.»
علاقه به شخصیت حضرت عباس(ع)
این متفکر آمریکایی از شخصیت‌های واقعه کربلا بیش از همه به حضرت عباس علاقه دارد و در این باره می‌گوید: «عباس جنگاور، آزادی‌خواه و مدافع شجاع و بی‌باکی است که از حسین و خانواده‌اش محافظت کرد. عباس فردی است که شما در فارسی به آن می‌گویید پهلوان. عباس پهلوان واقعی بود. او از حسین و خانواده او تا آخرین لحظه محافظت می‌کند. او زمانی که می‌رود برای کودکان آب بیاورد دستانش را از دست می‌دهد بعد مشک را به دهن می‌گیرد و زمانی که می‌بینند او ایستادگی می‌کند و به راه خود ادامه می‌دهد، او را می‌کشند.»
سعی کردم گریه نکنم
چلکوفسکی می‌گوید: «با مرور واقعه کربلا بارها تحت تاثیر قرار گرفته‌ام و اشک در چشمانم جمع شده است ولی به خود اجازه نداده‌ام که گریه کنم، چراکه من محقق هستم و نباید تحت تاثیر احساساتم قرار بگیرم.»
عاشق سفره حضرت عباسم
دردناک‌ترین حادثه کربلا به روایت کارشناس آمریکایی تشنگی کودکان در خیمه‌ها و طلب آب از عباس است. او عاشق مراسمی است که نذر حضرت عباس می‌کنند؛ مانند سفره حضرت عباس. او بسیار در آیین سفره حضرت عباس دقت کرده که چقدر زنان شیعه و زنان ایرانی اعتقاد به این رسم دارند. او می‌گوید: «شاهد زنانی بوده‌ام که نذر سفره حضرت عباس کرده‌اند و حاجت گرفته‌اند. برای مثال زنی که بچه‌دار نمی‌شد و از این طریق توانست حاجت خود را بگیرد.»

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز