روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 284
  • 778
  • 1,125,634
روستاییان مهمان نواز کندوان را با دوربین عکاسی دوست کنیم

pakmehr_large-300x265 (1)روستای تاریخی هفت هزار ساله کندوان مردمی مهمان نواز و مهربان دارد و سر هر کوچه ای که می رسی می گویند بفرمایید از خانه و مغازه ما نیز دیدن کنید و عکس بگیرید و چای بنوشید.
اما هر از چندگاهی نیز چند کودک و زن را می بینی که تا دوربین را حرکت می دهی می گویند عکس نگیر و بچه های شلوغ هم چوب و سنگ بلند می کنند و داد می زنند از ما نگیر که همین حرکت بچه ها می شود سوژه ای برای ثبت یک عکس خوب.
چند زن بسیار مودب و خوش برخورد می گویند لطفا از دست ما ناراحت نشوید. همسران ما وقتی می بینند عکس ما و فرزندانمان به طور حتی اتفاقی در هنگام تردد در روستا ثبت می شود و در اینترنت و روزنامه درج می شود ما را نکوهش می کنند و هشدار می دهند که هر کسی را دیدی که می خواهد با دوربین عکاسی یا موبایل عکس بگیرد و احتمال دارد تو هم در آن عکس بیافتی نذار عکس بگیرند.
البته از جهتی حق با این زن ها است. هرچند آن ها با لباس متین روستایی در کوچه ها تردد می کنند و جزو ساختار ارزشمند فرهنگی و اجتماعی یک روستای تاریخی و توریستی به شمار می آیند و هر عکاس مستند کار و خبری را وسوسه می کند تا علاوه بر بناهای تاریخی با عنصر انسانی که شامل مرد و زن و کودک است عکس خود را غنی تر و دربرگیرانه تر نماید.
به عنوان نمونه مردم روستاهای تاریخی اشتبین، دوگیجان و آشان در آذربایجان شرقی و پالنگان، اورامان و ماسوله در کردستان و شمال ایران نسبت به برخی از ساکنان روستای کندوان رفتار مانوسانه تر و دوستانه تری با گردشگران و دوربین عکاسی دارند.
شاید یکی از علت های مانوس نشدن برخی از روستاییان کندوان با دوربین، رفتار فرد یا افرادی است که احتمالا با آداب و فرهنگ عکاسی از روستا آشنا نیستند که در نهایت به ایجاد سو تفاهم و ترس احتمالی اهالی و زنان از دوربین انجامیده است.
اهل قلم و هنر می توانند مردم مهمان نواز کندوان را بیشتر با دوربین دوست کنند و به عنوان نمونه نمایشگاه عکس روستا را در کوچه پس کوچه ها برگزار کنند و عکس هایی که از روستاییان می گیرند را از طریق اینترنت ارسال یا با پست به خانه آن ها بفرستند.
کارشناسان بر این باورند کار فرهنگی را باید از خانواده و آموزش و پرورش شروع کرد و مدرسه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کارشناسان علوم اجتماعی و روانشناسی می توانند با برگزاری کلاس های آموزشی نقش موثری در رفتار خوب تر روستاییان با گردشگران و افزایش انس و الفت بیشتر خانواده ها و دانش آموزان با هنر و دوربین عکاسی داشته باشند.
کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی و شهرستان اسکو است که از پیشینه تاریخی هفت هزار ساله برخوردار است.
این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن که به‌ مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند می‌باشد.
این اثر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیمان پاکمهر

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز