روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 479
  • 721
  • 1,335,401
زبان فارسی در فهرست ۱۰ زبان قدیمی دنیا

مجله بین‌المللی «کالچر» (فرهنگ) در گزارشی نوشت زبان فارسی جزء ۱۰ زبان قدیمی دنیا است که با حفظ ساختار در مناطق زیادی از دنیا گسترش یافته است.
خبرگزاری آزادگان تاجیکستان به نقل از این مجله نوشت: زبان فارسی بیشترین گسترش را به خود اختصاص داده و در حال حاضر به صورت ویژه در ایران، افغانستان و تاجیکستان رایج است.
بر اساس این گزارش فارسی زبانان معاصر متن های سال ۹۰۰ میلادی را نیز بدون مشکل می خوانند و معنی آن را می فهمند در صورتی که چنین امکان در زبان انگلیسی وجود ندارد.
در این مطلب نوشته شده است ایرانی ها توانسته‌اند، «شیرینی و فصاحت فارسی» را با وجود گذشت قرن ها تامین کنند.
به گزارش این خبرگزاری تاجیکستان، زبان فارسی در آسیای میانه ؛ قفقاز، افغانستان و برخی از کشورهای جنوب آسیا رایج و طرفداران زیادی دارد.
در تاجیکستان نیز به گویشهای مختلفی از جمله بی‌دبیره یغنابی، یزغلامی، شغنی، وخی و اشکاشیمی بیان می‌شود.زبان‌های تامیلی ، لیتوانی، ایرلندی ، ایسلندی، مقدونی و گرجی نیز به عنوان های زبان های قدیمی یاد شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز