زبان فارسی کلید معارف بشری است

رییس بنیاد ایرانشناسی گفت: زبان، نقطه متمایزکننده انسان و حیوان به شمار می آید و کلید معارف بشری در زبان فارسی است.
آیت الله سیدمحمد خامنه ای در سومین گردهم آیی موسسات آموزش فعال در زبان فارسی با تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجایی سخن خود را آغاز کرد و افزود: خدمات ایشان بر همه معلوم است.
وی در این گردهم آیی در بنیاد ایرانشناسی با اشاره به اهمیت زبان افزود: هنر زبان این است که انسان را از عالم ذهن خارج کرده و به این وسیله انسان می تواند ذهن خود را در عالم عین بیان کند.
رییس بنیاد ایرانشناسی ادامه داد: انسان از طریق زبان، لطایف معنوی و عرفانی را برای دیگران بیان می کند و این معارف به کتابت می رسند. از نظر فلاسفه زبان مرحله ای از هستی شناسی فلسفی است که طی آن هستی ملکوتی و عقلانی با زبان به وجود لفظی تبدیل می شود.
وی با اشاره به اهمیت زبان در اجتماع افزود: امروزه زبان ها از نظر اهمیت یکسان نیستند، بیشترین اهمیت هر زبانی در قدرت انتقال مفاهیم و معنویات آن است.
خامنه ای با بیان اینکه بالاترین معارف ملکوتی و معنوی در زبان های فارسی و عربی منتقل شده است گفت: زبان فارسی به دلیل آثار عرفانی و ادبی به خوبی لطافت انتقال معنی را نشان داده است و آثار عرفانی مولوی، حافظ، شبستری و دیگر‌ بزرگان را در هیچ زبانی نداریم.
رییس بنیاد ایرانشناسی در این گردهم آیی با اشاره به اینکه زبان‌ فارسی با این میزان از میراث ادبی و عرفانی گفت: این زبان توانسته هدف غایی و عالی انسان ها را از استفاده از زبان محقق کند.
وی با تاکید بر اهمیت آموزش زبان فارسی خاطرنشان کرد: زبان فارسی با وجود زبان های سترگی مانند عربی، اهمیت و توانایی بیشتری دارد و همواره به خارجی های علاقمند به ایران گفته ام باید زبان فارسی را فرا بگیرید که این زبان کلید معارف بشری است و ترجمه های مختلف از متون این زبان برای فراگرفتن معارف راهگشا نیستند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz